13/10/2024
Polichni 5 goat 9 14 14 2 - 39 -
Salonica Titans 4 17 12 16 - 49 -

Με νίκη συνεχίζουν οι Salonica Titans

Νευρικά μπηκαν στο παιχνίδι καινοι δυο ομάδες που με εκατέρωθεν λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με το πολύ φτωχό 9-4.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκάλεπτο να είναι νευρικές. Έπειτα από πολλές αλλαγές βρήκαν σχήματα τα οποία ανταποκριθηκαν καλύτερα στο επιθετικό σκέλος του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με τους Polichni Five Goat να προηγούνται με 23-21.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο μεγαλύτερο μέρος της τριτης περιόδου οπου και πάλι το σκορ ήταν φτωχό. Με τους Polichni Five Goat οριακά πιο εύστοχος σε αυτήν την περίοδο οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 37-33.

Η αντεπίθεση για τους Salonica Titans ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο. Με φανερά περισσότερες λύσεις στην επίθεση και μια συγκλονιστικη άμυνα που κατάφερε να κρατήσει τους γηπεδούχους στους 2 μόλις πόντους κατά την διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου κατάφερε να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Δελανδρεας με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νταβιδι με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Polichni 5 Goat :Αντωνιάδης, Ατματζιδης 2, Βουκιδης, Θεοδοσιάδης 15,Ματτας 7, Νταβιδι 15(1)

Salonica Titans:Αλειφτηρας 2,Αξάς 9,Βανδηρας Γ.,Βανδηρας Θεόδωρος 11,Δελανδρεας 11,Καλαθας 4,Καλογήρου 4,Λαππας, Σαρασιτης 5(1),Τρακας 3(1