12/04/2022
Reptors 12 26 9 21 - 68 -
Tsouvalia 12 12 20 16 - 60 -

Με νίκη στa playoff οι Rapetors!

Mε νίκη έκλεισαν την κανονική διάρκεια της Development League οι Toronto Rapetors, αφού κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τα Tsouvalia με 68-60

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο Χ, στο 12-12. Για τους Rapetors ο Βαγγέλης Κορρές είχε 6 πόντους, ενώ για τα Tsouvalia από 4 πόντους έβαλαν οι Σωτηρόπουλος και Ράπτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Toronto Rapetors ήταν κυρίαρχοι. Παίζοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση και με το δίδυμο Σακελλαρόπουλου – Κορρέ να οργιάζει, οι «Καναδοί» έτρεξαν ένα επιμέρους 26-12 σερί και προηγήθηκαν με 14, 38-24 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τα Tsouvalia, 3 πόντους έβαλε ο Ράπτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη αντέδρασε. Με τους Ράπτη και Σωτηρόπουλο να βάζουν 8 και 4 πόντους αντίστοιχα τα Tsouvalia μείωσαν στους 3, 47-44. Για τους Rapetors, 4 πόντους έβαλε Βαγγέλης Κορρές.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Σακελλαρόπουλος και Κορρές το ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ. Έβαλαν μαζί 21 πόντους και οι «Καναδοί» επικράτησαν τελικά με 68-60, πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για τα μπαράζ ανόδου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αντώνης Σακελλαρόπουλος με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/62 εντός ποδιάς, 10/32 τρίποντα και 6/7 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη τα Tsouvalia είχαν 23/63 εντός ποδιάς, 3/18 τρίποντα και 11/24 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες.

Toronto Rapetors (Καίσαρης): Αντωνόπουλος 3, Καίσαρης 4, Κορρές 34, Κοτζακουλάκης, Πατούλιας, Σακελλαρόπουλος 27.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Γεωργίου 3, Κακλαμάνης 11, Κυριακίδης 4, Πετράκης 7, Ράπτης 17, Σωτηρόπουλος 18.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

12-12, 26-12, 9-20, 21-16,