07/12/2022
L' Ovelha Negra 13 9 16 8 5 51 -
Tsouvalia 14 16 10 6 11 57 -

Με νύχια και με δόντια τα Tsouvalia!

Βράδυ Τετάρτης 7 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα συγκλονιστικό ματς με μεγάλες μάχες μέχρι το τέλος και το παιχνίδι να κρίνετε στην παράταση, τα Tσουβάλια κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της L”Ovelha Negra, επικρατώντας με 51 – 57, κατακτώντας την πέμπτη τους νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τα Τσουβάλια να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 13 – 14. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια με τρίποντα από Κυριακίδη(2) – Κακλαμάνη, ενώ την L”Ovelha κρατούσαν κοντά ο Γρηγορόπουλος με 4 πόντους, με Σπάθη και Πολυχρονίδη να βάζουν από ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν από την άμυνα των αντιπάλων, ήταν εξαιρετικά άστοχοι και σκόραραν μόνο ένα τρίποντο με τον Καλούδη και έξι βολές. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, τα Τσουβάλια που ήταν ελαφρώς καλύτερα, να βρουν λύσεις κυρίως με το Ράπτη με 6 πόντους και Ανδρικόπουλο – Κοτσιλίνη να βάζουν από τρεις, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους, πήραν τα ηνία του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Γρηγορόπουλο σε άμυνα και επίθεση με 5 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να σκοράρουν, με τον Πολυχρονίδη να βάζει ένα τρίποντο, πλησίασαν στο καλάθι. Στην αντίπερα όχθη , τα Tsouvalia ήταν πολύ άστοχα, με τον Κοτσιλίνη να ξεχωρίζει με 5 πόντους, τον Καρδαρά να βάζει ένα τρίποντο και τον Κυριακίδη καλάθι από κοντά, για το 38-40.

Οι μάχες σώμα με σώμα ήταν συγκλονιστικές στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με 4 πόντους του Σπάθη και καλάθια από Γρηγορόπουλο – Λυμέρη και τα Τσουβάλια να σκοράρουν με Κοτσιλίνη , Ανδρικόπουλο και Κακλαμάνη, για το ισόπαλο 46-46.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και καθαρότερο μυαλό και με τον Ράπτη μεγάλο πρωταγωνιστή με 4 πόντους και αλλεπάλληλα ριμπάουντ, έφτασαν στην νίκη με 51 – 57. Για την L”Ovelha που ξέμεινε από δυνάμεις και ιδέες, 3 πόντους έβαλε ο Σπάθης και ένα καλάθι ο Σαπλαούρας.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Κακλαμάνης με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Σαπλαούρας με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Η L”Ovelha είχε 14 / 44 δίποντα , 5 / 30 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Τα Τσουβάλια είχαν 14 / 43 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 11 / 30 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 19, Καλούδης 3(8ρ.), Καπογιάννης, Κοκκινέλης 2(7ρ.) ,Λη 4, Λυμέρης 3, Πολυχρονίδης 6, Σαπλαούρας 9.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλός 8(8ρ.), Γεωργίου 2, Κακλαμάνης 9(11ρ.), Καρδαράς 7(8ρ.), Κοτσιλίνης 11, Κυριακίδης 9(8ρ.), Ράπτης 11(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χερι και τον νικητή να κρίνετε στο έξτρα πεντάλεπτο.