07/06/2022
Brazzerzz Beachterzz 14 13 9 18 - 54 -
Phoenix Bums 22 13 12 8 - 55 -

Με νύχια και δόντια κράτησαν το αήττητο οι Phoenix Bums!

Οι Brazzerzz Beachterzz (1-1) στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Summer Development League φιλοξένησαν το βράδυ της Κυριακής τους αήττητους και πρωτοπόρους Phoenix Bums (3-0) με τους τελευταίους να επικρατούν δύσκολα με μια βολή του Μοσκόφογλου στα 3.3″ !

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 6-15 χάρη στην τριπλέτα Χαριτόπουλου (7), Παπαδόπουλου (6) & Γόντικα (5). Οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με τους Ζώτο (6) & Χαμηλό (4) χωρίς ωστόσο να μικρύνουν αισθητά την απόσταση, για το 14-22 της πρώτης περιόδου.

Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η παρέα του Κοβάτσου στηρίχτηκε στους Λάσπα (5) και Γόντικα (4),ενώ οι Brazzers στους Χαμηλό (5) & Τσίτουρα (4) για να πάμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 27-35.

Στην επανάληψη  η παρέα του Δημητριάδη έτρεξε ένα γρήγορο 9-2 με τους Χαμηλό (4) & Π.Βγενόπουλο (3) πλησιάζοντας στον πόντο, αλλά οι Bums απάντησαν  με σερί 0-10 χάρη στο δίδυμο Παπαδόπουλου (5) – Γόντικα (4) αποκτώντας διψήφια διαφορά (36-47) στο πέρας της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω ! Οι γηπεδούχοι πίεσαν με τον ασταμάτητο Χαμηλό (10) και τον βράχο Τσίτουρα (4) μειώνοντας σταδιακά την απόσταση. Παρότι βρέθηκαν στο -6 (1.10″ πριν τη λήξη) ισοφάρισαν με μεγάλο τρίποντο του Ζώτου, ενώ έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στα 7.9″ καθώς ο Δημητριάδης αστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών. Οι Φοινικιώτες  που είχαν μείνει “ζωντανοί” χάρη στον Παπαδόπουλο (5) ευτύχησαν να δουν τον ψ