08/10/2023
Pressof BC 24 14 9 21 - 68 -
Greek Freaks 19 18 16 23 - 76 -

Με οδηγό Καρατζή το πρώτο ροζ για τους Greek Freaks!

Πρεμιερα με νίκη για τους Greek Freaks, οι οποίοι κέρδισαν με 68-76 τη Pressof του Νίκου Μπαλάσκα, με τη διαφορά του σκορ να μην λέει όλη την αλήθεια, καθώς το ματς ήταν ντέρμπι για 3,5 δεκάλεπτα!

Πλούσιο σε θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τρίποντη καταιγίδα από τους Νομικό (6π.) και Κοροπούλη (12π.) από τη μια και τον Καρατζή σε ένα one man show από την άλλη. Ο έμπειρος ψηλός των Greek Freaks πέτυχε 10 πόντους με 100% ευστοχία στο πρώτο πεντάλεπτο, έχοντας συμπαραστάτες τους Παρίσο (3π.) και Καφετζή (4π.). Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 24-19!

Οι Freaks έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και βρήκαν σκορ μπροστά με τον Καρατζή (4π.) και τον Παρίσο (8π.), ο οποίος με ένα καλάθι και φάουλ και ένα τριποντάκι έβαλε μπροστά την ομάδα του. Ο Καράβης (10π.) με δύο τρίποντα κρατούσε την Pressof στο παιχνίδι και με ένα δικό του buzzer-beater, το σκορ πήγε στο 38-37 στο τέλος του ημιχρόνου!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Υφαντόπουλου διατήρησε στα ίδια επίπεδα την άμυνά της και πληγώθηκε σχεδόν αποκλειστικά από τα τρίποντα του Κοροπούλη (6π.). Οι Γαλάζιοι τελείωσαν τις φάσεις με τελικούς αποδέκτες τον Παρίσο με έξι πόντους και τον Καρατζή με τέσσερις. Οι Greek Freaks τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα στο σκορ, 47-53.

Ο Καφετζής από τους Freaks το πήρε προσωπικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκόραροντας 8 πόντους για την ομάδα του και οδηγώντας την στο 59-70, 2:24 πριν το τέλος. Από την άλλη, ο Κοροπούλης και ο Τρατολάτης προσπάθησαν να κρατήσουν την Pressof, αλλά τελικά η ομάδα του Μπαλάσκα υπέκυψε στους Greek Freaks, μετά το εύστοχο σουτ του Χατζόπουλου. Τελικό σκορ, 68-76!

Betsson MVP για τους Greek Freaks αναδείχτηκε ο Θοδωρής Καρατζής, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Για τη Pressof ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 29 πόντους (9), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 12 (11ριμπ.), Καράβης 12, Κοροπούλης 29, Μπαλάσκας, Νίνος 6, Τρατολάτης 3, Νομικός 6.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Καρατζής 21 (6ρ.), Καφετζής 15 (9ριμπ.), (1), Κούβαρης 2, Μαστρογεωργίου 3 (9ριμπ), Παρίσος 21 (8ριμπ.), Σούλης 4, Τσαμπαρλής 4, Υφαντόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε ανα διαστήματα και από τις δύο ομάδες!