06/06/2022
N.A. 99ers 10 11 10 17 - 48 -
Optimus Priamus 11 10 2 13 - 36 -

Με οδηγό την άμυνα οι Northern Athens 99ers !

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη Summer Development 2 League, οι N.A 99ers πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, καθώς οι Optimus Priamus  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκόρ 48-36  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μιχαήλ Μερμίγκη, καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, κυριάρχησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Ορφανουδάκη , Παπαδάκου, Λέκα και Φλώρου πήραν τα ηνία στο σκορ, 5-9, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκόρ 5-2 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον ένα, 10-11  . Ο Καζάκος πέτυχε 5 πόντους, ενώ 4 είχε ο Φλώρος .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τους Δημάδη και Κοκκίνη να ηγούνται των προσπαθειών τους πέρασαν για πρώτη φορά σε θέση οδηγού , 15-13 και 21-17, για να έρθει η απάντηση της παρέας του Καλτσάκα, καθώς με τέσσερις αναπάτηντους πόντους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στη απόλυτη ισορροπία, 21-21  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Δημάδης με 6 πόντους, ενώ οι Φλωρός, Δελβενακιώτης, Λέκας, Καλτσάκας