27/11/2022
Space Jam 14 10 3 9 - 36 -
Flying Circus 17 8 21 10 - 56 -

Με οδηγό την άμυνα το Flying Circus!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για τo πρωτάθλημα της Development League, οι Flying Circus πέτυχαν τη τρίτη νίκη στη λίγκα, καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν της Space Jam με σκορ 36-56. Η ομάδα του Κάκια έπιασε τoν αντίπαλο της στον βαθμολογικό πίνακα με ρεκόρ 3-7 και έναν αγώνα λιγότερο έναντι τους, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχτεί την Zita Group. H Space από την πλευρά της θα τεθεί αντιμέτωπη με τους αήττητους Retro Pacers. Πάμε λοιπόν να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση

Οι πρώτες στιγμές είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε του φιλοξενούμενους στο συν τρία με σκορ 14-17. Οι Λαγκαδάς και Μαρίνης πρόσφεραν λύσεις τόσο εντός παιδιάς, όσο και έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ ο Κάκιας τους ακολούθησε σε απόδοση έχοντας 4 πόντους στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι γηπεδούχοι είχαν τη τύχη να έχουν στις τάξεις τους ένα εκπληκτικό Μαυροσκότη, ο οποίος τέλειωσε το διάστημα αυτό σκοράροντας 7 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας .

Στο ίδιο έργο θεατές βρεθήκαμε και στην συνέχεια. Ο Μαυροσκότης συνέχισε το ‘’τρίποντο’’ πάρτι που είχε ξεκινήσει από τη πρώτη στροφή της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους οκτώ από τους συνολικά δέκα πόντους της ομάδας του. Οι Flying από τη πλευρά τους παρουσίασαν επιθετικό πλουραλισμό, καθώς οι Πιπηλής, Ψήτος, Αλεξάκης και Κάκιας πέτυχαν από 2 πόντους ο καθένας. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή και σκορ 24-25.

Η παρέα του Λαγκάδα επέστρεψε από τα από αποδυτήρια αποφασισμένη να δείξει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο, καθώς περιόρισε τον αντίπαλο της στους  τρεις πόντους, έλεγξε πλήρως τα ριμπάουντ και με τον Κάκια να καταθέτει στο παρκέ της Basket;aki Arena όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου του οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δεκαεννέα με σκορ 27-46. Στην αντίπερα όχθη, η Jam παρουσίασε έλλειμμα λύσεων και καθαρού μυαλού, με τον Γιακούμη να ηγείται εξ ολοκλήρου των προσπαθειών της στο δεκάλεπτο αυτό.

Tο τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες έφτασε στη τιμή των είκοσι τεσσάρων πόντων, 31-55, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει εν τέλη τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 36-56 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Κάκιας  με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Γεράσιμος Μαυροσκότης είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Flying Circus είχαν 19/50 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 3/13 βολές, 59 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ η Space Jam είχε 12/43 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 3/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη .

Space Jam(Γιακουμής): Αλεξανδρής 3, Γιακουμής 12, Ερρίπης, Κολέογλου, Μαυροσκότης 13, Νίκου, Πέτσας 4, Παπαχαρίσης 4 .

Flying Circus(Κάκιας) : Αλεξάκης 8, Ασημακόπουλος, Κάκιας 20, Λαγκάδας 14, Μαρίνης 8, Πιπιλής 4, Ψητός 2 .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών, αλλά και η εξαιρετική απόδοση του Κάκια!