03/02/2023
Black Hawks 10 11 8 7 - 36 -
BEERWAUKEE BUCKS - 14 16 14 - 44 -

Mε οδηγό την άμυνα, πήραν την πρώτη νίκη τους τα «ελάφια»

Μετά από ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και μάλλον θα ξεχαστεί γρηγορά, σε ό,τι αφορά το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, οι Beerwakee Bucks ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, εκμεταλλεύτηκαν το μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ τους και την πολύ καλή τους άμυνα και έκαμψαν την αντίσταση των Black Hawks (36-44).

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Bucks δέχτηκαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς βραχυκύκλωσαν από την εξαιρετική άμυνα των «γερακιών» και έμειναν άποντοι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη, οι Hawks βρήκαν επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Δρακόπουλου και έκλεισε την Α' περίοδο με σκορ 10-0.

Στην Β' περίοδο, οι Bucks άρχισαν να συνέρχονται και να πετυχαίνουν κάποια καλάθια και κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, εν όψει του δεύτερου μέρους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-14, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία των Bucks ήταν καθολική, αρχή γενομένης από την τρίτη περίοδο. Με σημείο αναφοράς την πολύ καλή τους άμυνα, τα «ελάφια» άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού, ανέτρεψαν τα δεδομένα (29-30) και μπήκαν με ξεκάθαρο momentum στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Hawks ξέμειναν από επιθετικές λύσεις, με το μικρό τους rotation να μην τους επιτρέπει να έχουν την απαραίτητη φρεσκάδα, ώστε να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το ροζ φύλλο. Το τελικό 36-44 ήταν φυσικό επακόλουθο και οι Bucks πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Development League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γκάβρανιτζ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Νίκος Δρακόπουλος ήταν ο κορυφαίος των Black Hawks με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Black Hawks: Γκοργκόλης 3, Δελέγκος 2, Δρακόπουλος 17, Κατσίβελος 0, Παύλου 2, Ροδόπουλος 2

Beerwakee Bucks: Γκάβρανιτζ 10, Καραβίδας, Κριθής 4, Μακρής, Μπούμπαλης 12, Παλαιοθόδωρος, Πετρίτσης 5, Στάθης 2, Τσάφος 11