21/09/2024
E.D.U. LEGENDS 6 - 8 16 - 30 -
Boom Shakalaka 13 18 15 11 - 57 -

Με οδηγό τον εκπληκτικό Μπούρμπουλα!

Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στην άμυνα τους αλλά και στον επιθετικό οίστρο του φυσικού ηγέτη της ομάδας που ακούει στο όνομα του Γιάννη Μπούρμπουλα! Ο πιστολέρο της Boom, εν αντιθέση της πλειονότητας των παιχνιδιών που τον βλέπαμε να βάζει μπρος τις μηχανές στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε το όπλο του απο την πρώτη στιγμή που πάτησε το πόδι του στο παρκέ και με 8 πόντους έπαιξε τον πλέον καθοριστικό ρόλο, ωστέ η Boom  να κλείσει την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 6-13. Απο την άλλη πλευρά, ο Μπεγλέρης με 6 πόντους στο ενεργητικό του μας παρουσίασε απλόχερα ένα σημαντικό μέρος των δυνατοτήτων του, αφήνοντας υποσχέσεις για πολύ όμορφα πράγματα στο μελλον.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν στο μηδέν τον αντίπαλο, κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια και με τον Μπούρμπουλα να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 8 πόντους, αλλά και τον Πολάκη να τον ακολουθεί σε απόδοση με 4, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά είκοσι πέντε πόντων με σκορ 6-31! Στον αντίποδα, οι Legends παρουσιάστηκαν εμφανώς επηρεασμένοι από το άγχος της πρεμιέρας μη αποδίδοντας αυτά που πραγματικά μπορούν, και είναι ηλίου φαεινότερο ότι θα χρειαστούν χρόνο για να προσαρμοστούν στα δεδομένα της διοργάνωσης!

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ανέβασαν την απόδοση τους στις δυο πλευρές του γηπέδου, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικνό να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα του αγώνα! Η Boom κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο και με όπλο την μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργήσει, έκλεισε την προτελευταία στροφή με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 14-4.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Legends παρόλο ότι το ματς είχε κριθεί δεν το έβαλαν κάτω, καθώς έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον μαγικό Μπεγλέρη να είναι εκ νέου εξαιρετικός νίκησαν στο διάστημα αυτό με το επιμέρους 16-11! Ο ήχος από τη κόρνα λήξης βρήκε την ομάδα του Mr 28 πόντους Γιάννη Μπούρμπουλα να πανηγυρίζει το πρώτο ροζ φύλλο στη σεζόν με σκορ 30-57!

Novibet MVP ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Μπεγλέρης είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα!

E.D.U LEGENDS(Μπεγλέρης): Αποστολόπουλος, Κοιλιάδης, Μπεγλέρης 23, Σπανουδάκης, Στάθης, Σταχίκας 3, Εξαδάκτυλος 4.

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 1, Κοττέας 7, Κυρίμης, Λάσκος 2, Μπουρνουσούζης, Μπούρμπουλας 28, Παναγιωτίδης 3, Πολάκης 8, Σαραντόπουλος 2, Χατζηθεοδώρου 6.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Μπούρμπουλα και Μπεγλέρη!