31/05/2022
Gran Camaria 6 10 12 12 - 40 -
Chicago Hulks 18 8 7 11 - 44 -

Με οδηγό τον Νάσσου οι Chicago Hulks!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development2  League, οι Chicago Hulks διπλασίασαν  τις νίκες τους  στη διοργάνωση, καθώς τα Gran Camaria  υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 40-44  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Νάσσου, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε  στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 24  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ με βραχεία κεφαλή, 6-7, ενώ με τον Νάσου να πετυχαίνει έντεκα αναπάντητους πόντους έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 6-18 . Ο Νάσου  πέτυχε 13 πόντους, ενώ 4 είχε ο Παπάζογλου .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τους Λαγουρό, Κουντούρη και Γουναρίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στους έξι , 16-22, για να έρθει η αντίδραση των νικητών, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ  0-4 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δέκα, 16-26  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Μπαντουβάκης, Τιγγινάγκας, Παπαγιαννάκος και Νικολάου από δύο πόντους ο καθένας, ενώ ο Κουντούρης είχε 4   .

Στη τρίτη περίοδο τα Camaria μείωσαν στους τέσσερις, 24-28, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στους οκτώ, 24-32, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να δείχνει το 28-33 υπέρ των Hulks   . Ο Νάσσου  πέτυχε 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Χρυσίνας και Τσακανίκας   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο τα παλληκάρια του Γιώργου Βακαλόπουλου με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Κουντούρη και Τσακανίκα να αναλαμβάνουν δράση έφεραν τούμπα το παιχνίδι, 37-35, οι Hulks ανέκτησαν το προβάδισμα με καλάθια των Νάσου και Καλδέλη, 37-39, με τον ήχο  από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 40-44 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Νάσσου με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Χρυσίνας  είχε 4 πόντους και 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι Chicago Hulks είχαν 14/48 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 7/14 βολές,  55 ριμπάουντ, 4 ασίστ,  11 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/49 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 0/3 βολές ,  41 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  4 κλεψίματα  και 14 λάθη .

Gran Camaria(Βακαλόπουλος): Αθανασίου, Βακαλόπουλος , Γουναρίδης 5, Κουντούρης 13 , Λαγουρός 2, Παπάζογλου 4, Σακελλαρίου 2, Τσακανίκας 10, Χρυσίνας 4    .

Chicago Hulks(Σιαχάμης) : Καλδέλης 2, Μπαντουβάκης 4, Νάσου 24, Νικολάου 5, Παπαγιαννάκος 6 , Πραγιάννης  1, Σιαχάμης, Αλέξανδρος Τιγγινάγκας  2, Νικόλαος Τιγγινάγκας .

Τι μας άρεσε : Τα 35 επιθετικά ριμπάουντ των νικητών !