17/01/2023
Kill Beer 10 9 15 10 - 44 -
Campeon Εθνικός Star 9 7 7 14 - 37 -

Με οδηγό τον Παντελόπουλο!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό  του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Development, οι Kill Beer πέτυχαν τη 13η νίκη στη λίγκα, καθώς επικράτησαν του Campeon Εθνικού Star με σκορ 44-37. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP  Γιάννης Παντελόπουλος με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Τόλιας είχε 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, με το τέλος της  περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 10-9. Ο Τσελίκης έχοντας 50% ευστοχία εντός παιδιάς, τελείωσε το διάστημα  αυτό με 5 πόντους στο ενεργητικό  του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βαλμάς πέτυχε 6 πολυτιμους πόντους μέσα από το  ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τη παρέα του Σιαπάνη, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 19-16. Ο Καραδημητρίου σε 5:35 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους χωρίς να χάσει σούτ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπογέας με μια εύστοχη προσπάθεια έξω από τη γραμμή των 6,75. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τοίχο στο όνομα που ακούει, Γιάννης Παντελόπουλος, καθώς πέτυχαν μόνο 7 πόντους.

Οι Kill Beer στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Μπογέα (6π) να συνδέεται δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6,75, αλλά και τον Τσελίκη να βρίσκει σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο συν εννέα με σκορ 34-23. Στην αντίπερα όχθη ο Δεληδάκης με 5 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός εκμεταλλευόμενος την πολύ καλή απόδοση των Βαλμά και Δεληδάκη, αλλά και το γεγονός ότι ο Παντελόπουλος ήταν στο πάγκο μείωσαν σε 36-30. Ωστόσο η προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων έμεινε ημιτελής κυρίως λόγω της επιστροφής του Betsson Mvp στο παρκέ, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Kill Beer να πανηγυρίζουν τη 13η νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 44-37.

Οι Kill Beer είχαν 14/27 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 4/6 βολές, 31 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/45 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6/20 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη .

Kill Beer(Τουργέλης): Καραδημητρίου 8, Τσελίκης 13, Ναλμπαντούδης, Μπακάλης 3, Παντελόπουλος 4, Μπογέας 13, Γεωργιόπουλος, Τσοκαντάς 1, Αποστολόπουλος, Κουτσιούκης, Τουργέλης 2.

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης) : Αργεντίνης 4, Λάγιος 3, Δεληδάκης 8, Σιαπάνης 3, Τόλιας 6, Βαλμάς 13.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι όσο ήταν ο Παντελόπουλος  στο  παρκέ, οι παίκτες του Εθνικού αδυνατούσαν να βάλουν καλάθι μέσα από το ζωγραφιστό!