10/12/2022
Intercity BC 10 16 20 11 - 57 -
Gran Camaria 13 19 16 24 - 72 -

Με οδηγό Γουναρίδη τα Gran Camaria !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena τα Gran Camaria ξεπέρασαν το εμπόδιο της Intercity επικρατώντας με 57-72 και φτάνοντας τις 9 νίκες στον 2ο όμιλο της Development League. Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τον νεαρό guard της ομάδας, Βασίλη Γουναρίδη, που σταμάτησε στους 28 πόντους με 5/7 τρίποντα. Έκτη ήττα για την Intercity που ανά διαστήματα έπιασε καλή απόδοση, αλλά αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με παράξενο τρόπο ξεκίνησε το ματς καθώς η Intercity προηγήθηκε προσωρινά με 10-0, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε εκείνη σερί 0-13. Νικολάου (7π.) και Κουντούρης (7π.) ξεχώρισαν στα πρώτα λεπτά για Intercity και Gran Camaria αντίστοιχα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Το επιμέρους σκορ έγραψε 16-19 και η δεύτερη περίοδος ήταν ουσιαστικά μια «μονομαχία» ανάμεσα σε Νικολάου και Γουναρίδη με τους δύο παίκτες να ξεχωρίζουν εκ νέου, σκοράροντας από 11 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου, 26-32.

Μετά την ανάπαυλα, η Intercity εμφανίστηκε βελτιωμένη και με πρωταγωνιστή τον Γ. Μπαλαφούτη (7π.) μείωσε τη διαφορά στο καλάθι. Χρυσίνας (9π.), Γουναρίδης (4π.) και Τσακανίκας (3π.) σκόραραν για τα Gran Camaria,τα οποία ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με κάβα 2 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-48.

Εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο από τα Gran Camaria που μετρώντας 24 πόντους δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Intercity. Ο Γουναρίδης ολοκλήρωσε την Betsson mvp εμφάνισή του, προσθέτοντας ακόμη 11 πόντους στην πλούσια συλλογή του, ενώ οι Κουντούρης (7π.), Περγούλης (4π.) και Τσακανίκας (2π.) σκόραραν κι αυτοί με συνέπεια. Η Intercity δεν κατάφερε να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους, παρά την προσπάθεια των Στρίκου (6π.), Νικολάου (3π.) και Φιλίνη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Intercity είχε 20/47 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 22/50 δίποντα, 7/16 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Γουναρίδης με 28 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 26 πόντους και double-double, έχοντας 10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Intercity (Μπαλαφούτης) : Φιλίνης 8, Στρίκος 8, Μπαλαφούτης Η., Μπαλαφούτης Γ. 7 (2), Σταυρόπουλος 2, Αντωνίου 4, Σπαής, Νικολάου 26 (1), Δέλας 2.

Gran Camaria (Αθανασίου) : Γουναρίδης 28 (5), Σακελλαρίου, Τσακανίκας Γ. 7, Κουντούρης 17 (1), Κουλούρης 3 (1), Χρυσίνας 11, Περγούλης 6, Αθανασίου.

Τι μας άρεσε:Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Δέλα. Περαστικά Χρήστο !