09/05/2023
Blastiakos 18 10 21 22 - 71 -
La Bola De Papel 15 14 13 11 - 53 -

Με οδηγό Παντελάκη στον τελικό ο Blastiakos!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall Blastiakos και La Bola De Papel διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Final Four της Development League, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για το πολυπόθητο εισιτήριο του μεγάλου τελικού ! Ο Blastiakos ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος, όντας πιο ψύχραιμος στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο και επικρατώντας με 71-53 ! Ηγετική εμφάνιση από τον Γιώργο Παντελάκη που σταμάτησε στους 29 πόντους και τα 18 ριμπάουντ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην low post άμυνα των αντιπάλων. O Blastiakos, λοιπόν, θα υποδεχθεί τον Α.Σ.Κ Αρισταίο στον Betsson Final της κατηγορίας το βράδυ (20:00) της ερχόμενης Δευτέρας στο Athens Sports Hall σε έναν τελικό ακατάλληλο για προγνωστικά. Φινάλε της χειμερινής σεζόν, από την άλλη, για την άκρως επιτυχημένη φέτος La Bola de Papel που θα αγωνιστεί στα σαλόνια της Evolution League τη νέα χρονιά, ενώ συνεχίζει και στην Summer Evolution League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του ημιτελικού.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ικανοποιητικό ρυθμό. Ο Παντελάκης (14π.) έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, βάζοντας σε θέση οδηγού τους μετέπειτα νικητές, ενώ η ομάδα του coach Αβούρη βρήκε στήριγμα στους συνήθεις υπόπτους Καραθανάση (10π.) και Μ. Τσουκάλη (5π.) παραμένοντας σε απόσταση ενός σουτ ! Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η La Bola εμφανίστηκε βελτιωμένη αμυντικά και, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραϊσκάκη (6π.), Κιφοκέρη (6π.) και Μ. Τσουκάλη (2π.) πήρε κεφάλι στο σκορ. Το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα διένυσε ο Blastiakos, παρά την προσπάθεια των Τυροπώλη (3π.), Μόκκα (3π.) και Γεροντάκη (3π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 28-29.

Μετά την ανάπαυλα ο Blastiakos επανεμφάνισε το καλό του πρόσωπο, τρέχοντας επιμέρους 21-13 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παντελάκη (9π.), Τροχαλιά (4π.), Τυροπώλη (4π.), Σωτηρίου (2π.) και Μόκκα (2π.). Η La Bola, παρότι αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, απαντώντας με Καραϊσκάκη (3π.), Μ. Τσουκάλη (2π.), Καραθανάση (2π.) και Μαρινάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Blastiakos διαχειρίστηκε υποδειγματικά την κατάσταση. Όντας πολύ αποτελεσματικός αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από τους Μόκκα (8π.), Παντελάκη (6π.), Τυροπώλη (4π.), Γεροντάκη (4π.) και Τροχαλιά (2π.), ο Blastiakos έχτισε διψήφιο προβάδισμα και δεν ξανά κοίταξε ποτέ πίσω. Η La Bola δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα, σκόραρε μόλις 11 πόντους στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και μοιραία γνώρισε την ήττα με μια διαφορά 18 πόντων που σίγουρα δεν ήταν αντιπροσωπευτική της συνολικής αναμέτρησης.

Στο τέλος του αγώνα, ο Blastiakos είχε 15/40 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 20/33 βολές. Μάζεψε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η La Bola De Papel είχε 12/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παντελάκης με 29 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα, ¼ τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καραϊσκάκης με 11 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Blastiakos (Παντελάκης) : Αβαγκιάν, Γεροντάκης 7 (1), Μόκκας 14 (3), Παντελάκης 29 (1), Σωτηρίου 5 (1), Τροχαλιάς 7, Τυροπώλης 9 (1).

La Bola De Papel (Αβούρης) : Καλογεράκης, Καραθανάσης 17 (1), Καραισκάκης 11 (3), Κιφοκέρης 9 (1), Μαρινάκης 2, Τζαναβάρας 3, Τσουκάλης Π., Τσουκάλης Μ. 9 (1), Φλώρος 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.