10/12/2021
Reptors 6 12 12 9 - 39 -
Παντοφlakers 16 12 7 15 - 50 -

Με οδηγό τον Σκούρα οι Παντοφlakers!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Παντοφlakers πέτυχαν τη τέταρτη νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Toronto Rapetors  με 39-50 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Σκούρα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ , 5-2 , οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προσπέρασαν με τρεις πόντους διαφορά ,6-9 ,  ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν σερί 0-10 κλείνοντας το δεκάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 6-16 .Πρώτος σκόρερ για τους Παντοφlakers ήταν ο Σπύρος Σκούρας με 7 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μάριος Δόβας είχε 3  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι κίτρινοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με δεκατρείς πόντους διαφορά , 6-19 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 10-4 μείωσαν στους εφτά , 16-23 , με τους γηπεδούχους να απαντούν εκ νέου και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο σε θέση οδηγού με  18-28  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σκούρας με 3 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Δόβας είχε 5 .

Το μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου άνηκε στον Σακελλαρόπουλο και τη παρέα του , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους μειώνοντας στους  δύο πόντους  , 29-31 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να  κλείνουν τη περίοδο στο συν πέντε , 30-35 . Ο Σιαράβας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλέξανδρος Παπαγεωργίου είχε 9 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Rapetors έφεραν την αναμέτρηση σε απόσταση μιας κατοχής , 38-40 , με τους κίτρινους να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 1-11 και να πανηγυρίζουν μια μεγάλη και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 1 με 39-50 . Ο Σκούρας πέτυχε 5 πόντους , ενώ από την πλευρά των ηττημένων ο Πατούλιας είχε 4 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρο Σκούρα  με 17 πόντους , 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Παπαγεωργίου είχε 12 πόντους , 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα  .

Οι Παντοφlakers  είχαν  18/38 δίποντα , 3/16 τρίποντα , 5/13 βολές , 50 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  3 κλεψίματα  και 15 λάθη , ενώ οι Rapetors  είχαν 15/53 δίποντα , 1/16 τρίποντα , 6/14 βολές , 30 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 9 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Toronto Rapertors(Σακελλαρόπουλος) : Πατούλιας 4 , Αλέξανδρος Παπαγεωργίου 12 , Κορρές , Μπακάκος , Σακελλαρόπουλος , Καίσαρης , Δόβας 13 , Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου .

Παντοφlakers(Ζαχαρόγιαννης): Δημακόπουλος 8 , Καλιοφώτης 4  ,  Καρπεράκης 3  , Πατσίκας 8 ,  Σιαράβας 8 , Σκούρας 17 , Καρκάνης 2  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Παναγιώτη Σκούρα και στις δύο πλευρές του παρκέ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !