06/06/2022
Frigo Driver 10 22 18 16 - 66 -
Digeders BC 13 14 10 22 - 59 -

Με οδοστρωτήρα Μιχαλακάκο οι Frigo Driver !

Στο πλαίσιο της τέταρτης στροφής του δεύτερου ομίλου της  Summer Development II League οι Frigo Driver (2-1) συνάντησαν τους άνευ νίκης Digeders (0-2) στο κλειστό του Περιστερίου και εκμεταλλευόμενοι το τρομερό βράδυ του Μιχαλακάκου κατόρθωσαν να τριπλασιάσουν τις επιτυχίες τους στο καλοκαιρινό τουρνουά.

Αρχικά οι ομάδες συμβάδιζαν . Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στους Μιχαλακάκο (8π) & Μαθιό (2) , ενώ οι αντίπαλοι τους με τον Τσούλο (8) και τους Αλιμπέρτη (3) & Στέκα (2) προηγήθηκαν με 10-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια με τις ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ.Το δίδυμο Αλιμπέρτη – Μαθιού (από 6π) συνέχισε τα δικά του ενώ στον αντίποδα  ο ασταμάτητος Μιχαλακάκος (12) βρήκε στήριγμα στα πρόσωπα των Παπαδάκη (5) & Μαθιού (3) και με επιμέρους 10-2 στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 32-27 στου δρόμου τα μισά.

Μετά την ανάπαυλα άλλαξε η κατάσταση. Οι φορτηγατζήδες ανέβασαν την απόδοση τους και με επιμέρους 16-2 με τους Μιχαλακάκο (11), Μαθιό (4) & Παπαδάκη (3) έφτασαν ως το +19. Οι Digeders αντέδρασαν προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τους Στέκα (6) & Αλιμπέρτη (4) με συνέπεια το 50-37 στο τριαντάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε ο ρυθμός.Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν με τους Τσούλο (8),Αλιμπέρτη (7), Κουφογεώργο (4) & Πατεράκη (3), πλησιάζοντας σε 62-57, αλλά οι Μιχαλακάκος (8) και Μαθιός (5) δεν τους επέτρεψαν την ..ολική επαναφορά , με το τελικό 66-59 να είναι δίκαιο.