04/02/2022
Gangsters 11 18 8 7 - 44 -
Drunk Team 7 9 6 8 - 30 -

Με όπλο την άμυνα οι Gangsters!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, οι Gangsters(Master) παίζοντας εξαιρετική άμυνα ,δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 44 – 30 απέναντι στην Drunk Team(D2) και να περάσουν στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gangsters αντιμετώπισαν πρόβλημα από την άμυνα ζώνης της αντίπαλης ομάδας, αλλά είχαν ελαφρύ προβάδισμα με Μαρκόπουλο και Β.Λάιο να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος. Για την Drunk Team , ο Μουλαρογιάννης ήταν πρώτος σκόρερ με 5 κι ένα καλάθι έβαλε ο Κανιάς.

Οι Γκάγκστερς μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο να πιέσουν στην μπάλα και με τον Β. Λάιο να βάζει 4 πόντους, έγραψαν το 17 – 9. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, μείωσαν σε 17 – 14. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και κυρίως με τους Αφουξενίδη με 4 και Μακρή με τρίποντο, διαμόρφωσαν το 29 – 16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε πολύ χαμηλό σκορ με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Ο Β. Λάιος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Gangsters, ενώ για τους φιλοξενούμενους από ένα καλάθι πέτυχαν οι Κακκαβάς, Δημακουλέας και Μουλαρογιάννης(37-22).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Βρύλη-Κεχρή ,με Αφουξενίδη και Β. Λάιο να βάζουν 3 και 4 πόντους αντίστοιχα κλείδωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για να έρθουν Μήτσικας με τρίποντο και Παπαπαναγιώτου, Μουλαρογιάννης και Δημακουλέας από τους φιλοξενούμενους , να διαμορφώσουν το τελικό 44 – 30.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Λάγιος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μουλαρογιάννης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Οι Gangsters είχαν 14 / 43 δίποντα, 1 / 14 τρίποντα, 13 / 27 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

H Drunk Team είχε 9 / 35 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Gangsters (Βρύλης/Κεχρής): Αφουξενίδης 12(10ρ.), Β. Λάιος 14(14ρ.), Γ. Λάιος 2, Μακρής 3(6ρ.), Μαρκόπουλος 8(4ας.), Σαλπάς 1, Τσατσάκος 4.

Drunk Team(Κανιάς): Δημακουλέας 4(10ρ.), Κακκαβάς 2, Κανιάς 2(6ρ.), Μήτσικας 4, Μουλαρογιάννης 11, Παπαβασιλείου 4, Παπαπαναγιώτου 1, Σαρμπάνης 2(6ρ.), Τσούρτης .

Τι μας άρεσε: Η πίεση στην άμυνα των Gangsters σε όλο το γήπεδο.