05/04/2022
Μίνωες 12 23 18 22 - 75 -
Baca Juniors BC 9 16 20 12 - 57 -

Με όπλο την επίθεση οι Μίνωες!

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Μίνωες  πραγματοποίησαν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς η Baca Juniors υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 75-57 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παναγιώτη Παγώνα  , καθώς  κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση 24 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πήραν προβάδισμα εφτά πόντων  , 9-2 , με τη Baca να αντιδρά , αφού με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 3-7  έκλεισε τη περίοδο στο μείον τρία , 12-9   . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν   ο Παναγιώτης Παγώνας με 5 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Γαργαλάκος είχε 3   .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι  με τον Βουλιώτη να ηγείται των προσπαθειών τους πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση  , 15-17 , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ , 20-8 , οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων με σκορ 35-25  . Ο εκπληκτικός Παπαστάμος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 11 πόντους , ενώ ο Βουλιώτης είχε 10 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που του τους τέθηκε στο  παρκέ ,  πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει  την ανώτατη τιμή της , αυτής των δεκατριών πόντων , 50-37 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 53-45 υπέρ του Παπαστάμου και της παρέας του . Ο Γκατζιάς  πέτυχε 5 πόντους , ενώ 8 είχε ο Γαργαλάκος   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Μίνωες  να πανηγυρίζουν την ενδέκατη νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 με σκορ 75-57  . Ο Παγώνας πέτυχε 15 πόντους σε αυτό το  , ενώ 5 είχε ο Δασκαλόπουλος .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παγώνας με 24 πόντους , 4 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 6 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Γαργαλάκος  είχε 17  πόντους , 9 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι Μίνωες  είχαν 29/53 δίποντα , 3/19 τρίποντα , 8/13 , 46 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 13 κλεψίματα  και 23 λάθη , ενώ η Baca Juniors  είχαν 23/53 δίποντα , 1/10 τρίποντα , 8/19 βολές , 33 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 12 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 20 λάθη .

Μίνωες(Παπαστάμος): Χαιδάκης 5 , Βλάχος 2 , Γιαννακόπουλος , Παπαστάμος 19 , Κυριακόπουλος 7 , Γκατζιάς 5 , Δημόπουλος 10 , Παγώνας 24 , Αλεξόπουλος 3 .

Baca Juniors (Κασφίκης) : Κασφίκης 4 , Δασκαλόπουλος 8 , Γαργαλάκος 17 , Μπαρμπάκης 5 , Βουλιώτης 23 .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Παναγιώτη Παγώνα, αλλά και το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων  !