04/02/2024
Anonymous BC 15 8 11 20 - 54 -
Colombians BC 15 15 9 4 - 43 -

Με όπλο την άμυνα οι Anonymous!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν καλάθια κυρίως στον αιφνιδιασμό. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βάνας με 9 πόντους, ενώ για τους Colombians 8 πόντους είχε ο Κιούκης.

Ανώτεροι στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, καθώς έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους Anonymous. Στο επιθετικό κομμάτι ανέλαβε δράση ο Τακίδης (9π) και ο Ρετουνιώτης (8π) με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 23-30.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ, με τις άμυνες να ήταν αυτές που ξεχώρισαν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με Τζουβάρα και Μπουτσικάκη να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας στους 5 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Colombians ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, με αποτέλεσμα να σημειώσουν μόνο 9 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Anonymous έβγαλαν ενέργεια και κατάφεραν με τα μεγάλα καλάθια του Βάνα και του Φιλαρτζή να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Τον μεγαλύτερο ρόλο όμως είχε η τρομερή άμυνα μου έπαιξε η ομάδα του Αλεφαντινού στην τελευταία περίοδο καθώς άφησαν τους Colombians να σκοράρουν μόνο 4 πόντους, με αποτέλεσμα να ερθει η μεγάλη νίκη για τους Anonymous με 54-43.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βάνας με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καλαβρουζιώτης με 2 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 9/23 δίποντα και 10/45 δίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 9/35 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν κλεψίματα και 10 λάθη.

Anonymous BC (Αλεφαντινός): Βάνας 17, Γαλανάκης 2, Κώτσιας 5, Μανωλέας 5, Μπουτσικάκης 12, Τζουβάρας 8, Φιλαρτζής 5

Colombians BC (Κιούκης): Αντωνίου, Γεωργακόπουλος 8, Καλαβρουζιώτης 2, Καλατζάκης 2, Κιούκης 8, Κυριακόπουλος 1, Πασχαλάκης 5, Ρετουνιώτης 8, Τακίδης 11

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Πασχαλάκη!