09/06/2024
Khazad Dooms 11 20 11 16 - 58 -
Optimus Priamus 13 31 17 16 - 77 -

Με όπλο την άμυνα οι Optimus Priamus!

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Optimus να περνούν μπροστά στο τέλος με 11 – 13. Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Dooms καθώς με 5 πόντους του Κασαπάκη και 4 του Ράντου ξέφυγαν με 11-5,αλλά στη συνέχεια το σύνολο του Αντωνουσάκη πίεσε πολύ στην άμυνα και με το δίδυμο Καλτσάκα – Βασιλειάδη να ξεχωρίζει στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, προσπέρασε με ένα καλάθι.

Πλούσιο από σκορ και θέαμα το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να πατούν το γκάζι, να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-44.Οι Optimus σκόραραν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, είχαν πολυφωνία με Βασιλειάδη(7), Χατούνογλου(6) και Μανιά(4) να ξεχωρίζουν και έχτισαν διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι αυτοί την επιθετική τους απόδοσή, πλήρωσαν όμως την κακή αμυντική λειτουργία κι έμειναν στο κυνήγι του παιχνιδιού. Ράντος με 7 και Σχινάς – Ντζερεμές με 4 πόντους αντίστοιχα τα πρώτα βιολιά.

Οι Dooms ήθελαν στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά δεν μπορούσαν να μειώσουν το σκορ με Ράντο(5) και Ντζερεμέ(4) να δίνουν τις περισσότερες λύσεις, με τους Optimus που προχώρησαν σε εκτεταμένο ροτέισον να βρίσκουν ξανά εύκολους πόντους με Παπαδάκο(7), Βασιλειάδη(4) και Μανιά(4), γράφοντας το 42 – 61.

Οι Optimus μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο για να τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη και με τον Καλτσάκα αιχμή του δόρατος με 8 πόντους, έστειλαν τη διαφορά ακόμα και στο + 27. Με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των Optimus και με τον Λυγερό να παίρνει την μπαγκέτα με 6 πόντους, μείωσαν στο τελικό 58 – 77.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Ράντος με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Khazad Dooms(Σχινάς): Κασαπάκης 9(7ρ.), Λυγερός 8, Ντζερεμές 12, Ράντος 21, Ράπτης 2, Σχινάς 6(9ρ.)

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 15, Καλτσάκας 20, Λοΐζος 2, Μανιάς 11(14ρ.), Παπαδάκος 12, Σκουτέρης 5, Φλώρος, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 12.

Τι μας άρεσε: Οι αυτοματισμοί στο στρατόπεδο των νικητών!