12/02/2023
RBD Bear 365 7 16 17 18 - 58 -
All Blacks 8 5 12 7 - 32 -

Με όπλο την άμυνα η Bear 365!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στην συλλογή της η Bear 365, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Basketaki Rebound League κέρδισε εύκολα τους All Blacks με 58-32 και παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους All Blacks να προηγούνται με 7-8, χάρη σε τρίποντο του Χερβατίδη και δίποντα των Σαμαρτζή - Σπυρόπουλου. Ο Μαυρομμάτης με 4 πόντους και ο Κουμάσης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Bear 365 βρήκε τα πατήματά της και με 6 πόντους του Ροντογιάννη, 4 του Κουμάση και 4 του Αρμακόλα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 23-13. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Σαμαρτζής έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Τιμόθεου Κοψιδά, μια του Μαυρομμάτη και άλλη μια του Κοτζαμάνη, οι πράσινοι βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +15, 40-25. Δεν μπόρεσε η παρέα του Τσαλουκίδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Ελευθεράκου και τους 4 του Σαμαρτζή. Σκορ τρίτης περιόδου 40-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι η Bear 365 έφτασε δίκαια στη νίκη με 58-32, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τιμόθεου Κοψιδά, Σολδάτου, Κοτζαμάνη και Ροντογιάννη. Για τους All Blacks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσαλουκίδης, Τσαμαλής και Ελευθεράκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 14/36 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/14 βολές, 9/43 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp για την Bear 365 ο Τιμόθεος Κοψιδάς με 13 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των All Blacks ο Σαμαρτζής με 9 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Bear 365 (Μαυρομμάτης): Αρμακόλας 4, Κουμάσης 6, Κοτζαμάνης 9 (3), Κοψιδάς Α. 2, Κοψιδάς Τ. 13 (3), Μαυρομμάτης 7 (2), Ροντογιάννης 11, Σολδάτος 5 (1), Τσιριμπάσης

All Blacks (Τσαλουκίδης): Σαμαρτζής 9 (1), Ελευθεράκος 9 (1), Καλλιώρας 1, Σπυρόπουλος 2, Τσαλουκίδης 3, Τσαμαλής 5, Χερβατίδης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα της Bear 365!