28/05/2022
Frigo Driver 8 9 13 21 - 51 -
Τεμπελχανάδες 12 17 4 25 - 58 -

Με όπλο την άμυνα οι Τεμπελχανάδες!

Παίζοντας για τρία δεκάλεπτα εξαιρετική άμυνα, οι Τεμπελχανάδες κέρδισαν δίκαια τους Frigo Driver με 51-58 και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Τεμπελχανάδες, καθώς με 4 πόντους του Κολιούση και 4 του Μακαρίτη, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 3-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 8-12. Ο Χρήστος Παπαδάκης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μαθιός και Μαγουλάς.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Λεπίτκα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με τους Απάλλα και Μακαρίτη να πετούν φωτιές με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 17-29. Δεν μπόρεσαν οι Frigo Driver να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Μαθιός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Καλαϊτζάκη έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Μαθιού και 4 του Χρήστου Παπαδάκη, πλησίασε στον πόντο, 30-31. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 30-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Απάλλας με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού. Σκορ τρίτης περιόδου 30-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές και με δράστες στην επίθεση τους Μακαρίτη, Απάλλα, Γκούμα, Καραγεώργο, Παπαδόπουλο  και Γεωργαντόπουλο, έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 51-58. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι Frigo Driver και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μαθιού, Χρήστου Παπαδάκη και Μαγουλά, παρά την προσπάθεια για την ανατροπή από το 37-49!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 17/49 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 20/57 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Frigo Driver ο Μαθιός με 19 πόντους (double-double), έχοντας 7/7 βολές και 6/13 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τους Τεμπελχανάδες ο Απάλλας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Frigo Driver (Καλαϊτζάκης): Παπαδάκης Ν. 4, Γκότσης 1, Καπετανάκης 2, Μαθιός 19, Λουκατάρης, Μαγουλάς 8, Παπαδάκης Χ. 17 (1)

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Παπαδόπουλος 2, Καραγεώργος 5, Μακαρίτης 21 (1), Απάλλας 20 (1), Λεπίτκας, Γκούμας 2, Γεωργαντόπουλος 2, Κολιούσης 6

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!