12/06/2023
Thessaloniki Avispas 8 9 10 17 - 44 -
Jackals 13 15 20 21 - 69 -

Με όπλο την άμυνα πήραν την νίκη οι Jackals!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μείνει το σκορ χαμηλά. Οι Thessaloniki Avispas ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια με τον Κουτοκόγλου, τον Ιακωβίδη και τον Σοϊλεμεζίδη, όμως οι  Jackals κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας στα τελευταία λεπτά της περιόδου με τις προσπάθειες του Μπουλγουράνου, του Πάκα και του Καραμανώλη και να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 8-13.

Οι Jackals ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο με τον Σκανδάλη και τον Μίλτο Ζωγράφο να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Οι Thessaloniki Avispas απάντησαν με τα καλάθια του Μουταφίδη και του Καραδήμου, όμως πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Jackals ανέβασαν την πίεση τους και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί με τον Γκούμα, τον Μπουζάλη και τον Τσίπα να αποτελούν μονιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Βασίλου και του Μουταφίδη, όμως δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλή άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 27-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να ανέεβει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Σοϊλεμεζίδη και του Κουτουκόγλου, όμως οι Jackals με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορα που έχτισαν και να πάρουν την νίκη με το τελικό 44-69.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φώτης Μπουζάλης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 5 κλεψίματα.

Για τους Thessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Νίκος Σοϊλεμεζίδης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Jackals: Μπουλγουράνος 9, Πάκας 6, Καραμανώλης 7, Ζωγράφος Μ. 8(2), Ζωγράφoς Κ., Τσίπας 7(1), Βούλγαρης, Γκούμας 5, Σιώτας 4, Σκανδάλης 15(3), Μπουζάλης 8.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 3, Κουτουκόγλου 8(2), Μουταφίδης 13(2), Σοϊλεμεζίδης 8, Κώστας 3(1), Μαυρίδης, Σταματάκης , Βασίλος 3(1), Καραδήμος 6.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή αμυντική παρουσία των Jackals.