26/10/2021
Aladalon 26 8 14 10 - 58 -
Pressof BC 10 12 14 16 - 52 -

Με όπλο τον αιφνιδιασμό οι Aladalon!

Εκμεταλλευόμενοι τον… φτεροπόδαρο Σουβλέρη και τα κενά στην άμυνα της Pressof, οι Aladalon επικράτησαν με σκορ 58-52 και συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους προς τον φετινό τους στόχο, που βάσει ροστερ, πρέπει να είναι η διεκδίκηση της ανόδου!
Εξαιρετικό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τον Σουβλέρη να τρέχει και να σκοράρει σε πρώτο χρόνο, τον Βαγγέλη να ακολουθεί και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 26-10, με την Pressof να αργεί να μπει στο κλίμα του αγώνα.
Προσπαθούσαν να βρουν… σφυγμό οι φιλοξενουμενοι , με τους Νομικό από μακρυά και Καρατζιά από κοντά να εκτελούν και να βελτιώνουν κατά πολλοίς την εικόνα της Pressof, η οποιοα μπήκε στο ημίχρονο στο πλην δώδεκα, 34-22.
Χωρισμένο στα δύο το τρίτο δεκαλεπτο, με Μελανοφρύδη στις αρχές και Τσορτό με Νομικό προς το τέλος να βάζουν τη μπάλα στο καλάθι, να ξεχωρίζουν και να δημιουργούν το 48-36 που έληξε το τρίτο μέρος.
Προσπάθησε πολύ η Pressof με Παραρά και Αντωνουσάκη για να επανέλθουν τη διεκδίκηση της νίκης, με τους Aladalon όμως να παραμένουν ψύχραιμοι, οδηγηθήκαμε στο τελικό 58-52 για την ⁶παρέα του Γιώργου του Σουβλέρη.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Αντωνουσάκηςμε 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/46 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 10/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/30 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 5/11 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη.
Aladalon (Μιχαηλίδης): Μένεγας 2, Μιχαηλίδης 11 (10 ριμπ.), Αθανασάκος 2, Σουβλέρης 12, Μελανοφρύδης 4, Βαγγέλης 8, Μάης 10 (14 ριμπ.), Κτενίδης 5, Χαντζής 4.
Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 2, Μπαλάσκας, Τσορτός 10, Νομικός 12, Αντωνουσάκης 7, Κρασσάς, Ντεμίρης, Βρεττός 3, Καραντζιάς 8, Παραράς 7, Μακαρίτης 3.
Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Aladalon να τρέξουν!