10/01/2023
Mad Frogs 13 4 11 6 - 34 -
Phoenix Bums 19 7 13 14 - 53 -

Με «όπλο» τους την άμυνα οι Phoenix Bums!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Phoenix Bums, που το βράδυ της Τρίτης 10 Ιανουαρίου αντιμετώπισαν τους Mad Frogs. Οι Bums παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερo διάστημα του παιχνιδιού, κράτησαν τα «Βατράχια» χαμηλά στο σκορ και επικράτησαν 34-53, πανηγυρίζοντας έτσι την 7 νίκη τους, έχοντας επίσης 2 ήττες. Όσον αφορά τους Mad Frogs, αυτή ήταν η 4η ήττα τους, όσες είναι και οι νίκες που έχουν πετύχει μέχρι τώρα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μεγαλύτερη σταθερότητα στην επίθεση από τα πρώτα λεπτά, στα οποία κατάφεραν να προηγηθούν με 4-10, με τους Κοβάτσο και Γόντικα να δίνουν λύσεις. Οι Mad Frogs δεν μπορούσαν να βγάλουν συνεργασίες, έκαναν κάποια λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Χαριτόπουλος, ο οποίος πέτυχε 6 σερί πόντους (8-16), χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. Κάπως έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Phoenix Bums να προηγούνται 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το θέαμα ήταν αρκετά κακό, μιας και καμία ομάδα για περίπου 6 λεπτά δεν πέτυχε καλάθι! Ο Τουμπακάρης έβαλε τέλος στην αστοχία για το 13-21, για να έρθει ο Φρέρης και να ανεβάσει, με τρίποντη εκτέλεση, τη διαφορά στο +11 (13-24). Το πρώτο καλάθι των Mad Frogs στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε μόλις δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωσή του, από τον Καραντζούνη για το 15-24, ενώ το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έγραφε 17-26.

Οι Mad Frogs αναζητούσαν ένα ξέσπασμα, το οποίο θα τους έδινε την ευκαιρία να πλησιάσουν, όμως οι Bums είχαν απάντηση σε σχεδόν κάθε καλάθι που δέχονταν. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 24-30, όμως ο δραστήριος Παλαμίδας και ο τρομερός Χαριτόπουλος έδωσαν ξανά «αέρα» 13 πόντων στην ομάδα τους, κάνοντας το 24-37. Οι γηπεδούχοι παρέμεναν στο κυνήγι του αντιπάλου και το τρίτο δεκάλεπτο τους βρήκε πίσω 28-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums έκλεισαν κάθε διάδρομο στην ρακέτα τους, πίεσαν αρκετά καλά τα σουτ των Frogs και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μόλις 6 πόντους! Από την άλλη, ο Παλαμίδας δεν έλεγε να αφήσει το πόδι από το… γκάζι και όταν δεν σκόραρε, δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του. Κάπως έτσι οι Phoenix Bums ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με 34-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Οι Mad Frogs είχαν 11/26 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 6/12 βολές, ενώ μάζεψαν 31 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη οι Phoenix Bums είχαν 22/45 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 6/8 βολές, 34 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης έκαναν 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Mad Frogs (Διονυσόπουλος): Brkic 10(5ρ.), Κατσαρός 2(5ρ.), Καραντζούνης 5(6ρ.), Γιαννόπουλος 5(8ρ.), Σαΐνης 2(3ρ.), Αδαμόπουλος 8(4ρ.), Κωστόπουλος 2

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμίδας 13(3ρ.), Γόντικας 6(10ρ.), Γαδ, Μπαλτζόγλου, Τουμπακάρης 10(3ρ.), Χαριτόπουλος 15(6ρ.), Κοβάτσος 4(4ρ.), Φρέρης 5(5ρ.), Βοντετσιάνος

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Phoenix Bums η οποία δεν άφησε ελπίδες στους αντιπάλους.