14/05/2023
Colombians BC - - - - - 20 -
Suck 'n' Luckers - - - - - - -

Με όργια Γιαννακόπουλου οι Κολομβιανοί!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Colombians επικράτησαν των νεοσύστατων Suck n Luckers με 83-69, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στο Summer League. Τρομερή εμφάνιση από τον Νίκο Γιαννακόπουλο (37π.) που υπερκάλυψε και το κενό της απουσίας του Κώστα Κιούκη. Στο 1-1 οι Luckers που πλήρωσαν την περιφερειακή τους αστοχία και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Luckers να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στα καλάθια των Λαφτσίδη (6π.), Κωστελένου (5π.), Θωμόπουλου (4π.) και Γκόκα (3π.). Σε απόσταση ενός σουτ παρέμειναν οι Col, βρίσκοντας λύσεις από τους Ν. Γιαννακόπουλο (8π.), Πασχαλάκη (6π.) και Κυριακόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των γηπεδούχων εκτοξεύτηκε, με τον Ν. Γιαννακόπουλο (10π.) να σκοράρει και πάλι με συνέπεια, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Διαμαντόπουλο (4π.), Πασχαλάκη (4π.), Κυριακόπουλο (3π.) και Κ. Γιαννακόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Luckers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα και έμειναν πίσω, παρά την προσπάθεια των Θωμόπουλου (7π.) και Κωστελένου (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 39-29.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 25-25 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Άλυτος γρίφος παρέμεινε το μαρκάρισμα του Ν. Γιαννακόπουλου (13π.), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Θωμόπουλος (15π.) ήταν εκπληκτικός σε αυτό το διάστημα, βλέποντας βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 64-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Colombians διαχειρίστηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα το υπέρ τους προβάδισμα και με καλάθια των Πασχαλάκη (6π.), Ν. Γιαννακόπουλου (6π.), Κ. Γιαννακόπουλο (4π.) και Ρετουνιώτη (3π.) σφράγισαν οριστικά τη νίκη. Οι Luckers πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, αφού η προσπάθεια των Καλουδά (9π.),  Θωμόπουλου (4π.) και Λαφτσίδη (2π.) στο φινάλε δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Στο τέλος του αγώνα, οι Colombians είχαν 26/51 δίποντα, 10/40 τρίποντα και 1/9 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Suck N Luckers είχαν 18/37 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Γιαννακόπουλος με 37 πόντους και double-double, έχοντας 9/17 δίποντα, 6/15 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Θωμόπουλος με 30 πόντους, έχοντα9ς 7/14 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Colombians (Ρετουνιώτης): Γιαννακόπουλος Κ. 9 (1), Γιαννακόπουλος Ν. 37 (6), Διαμαντόπουλος 7 (1), Καλαντζάκης 9, Κιούκης Π., Κυριακόπουλος 7 (1), Πασχαλάκης 18, Ρετουνιώτης 3 (1), Τακίδης 2.

Suck N Luckers (Θωμόπουλος): Γκόκας 5 (1), Ελέζογλου, Θωμόπουλος 30 (4), Καλουδάς 15 (1), Κωστελένος 10 (2), Λαφτσίδης 9.

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ του αγώνα και ο γρήγορος ρυθμός.