13/11/2022
Terroristas 13 7 12 16 - 48 -
Escapers 15 5 3 19 - 42 -

Με Παπαδημητρίου οδηγό, η πρώτη νίκη των Terroristas!

Κυριακή......πολύ βράδυ και στο κλειστό των Μελισσίων παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στους Terroristas και τους Escapers. Με τους Escapers να είναι στο 4-2 και τους Terroristas στο 0-6, είχαμε την αίσθηση ότι το ματς είναι σχεδόν προδικασμένο. Το συγκρότημα, όμως, του Παναγιώτη Κονοφάου είχε άλλη άποψη. Οι "Τρομοκράτες" έριξαν κανονικές βόμβες και πήραν μεγάλη νίκη ψυχολογίας απέναντι στους συγχυσμένους "Δραπέτες" με 48-42!

Έναρξη πρώτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες είναι  ίσα βάρκα, ίσα νερά! Για τους Terroristas ο μετέπειτα Mvp του ματς, Παπαδημητρίου, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις τους. Με 9 από τους 13 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής, τόσο των γηπεδούχων, όσο και ολόκληρου του δεκαλέπτου. Στην αντίπερα όχθη, σεφτέ για το συγκρότημα του Γιώργου Τάγκα έκαναν οι Σταματόπουλος, Σιώπκας και Τσιγκλιτσής, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας τους. Η περίοδος έκλεισε με το παιχνίδι μοιρασμένο, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά με σκορ 13-15!

Δεύτερη περίοδος και το σκηνικό δεν άλλαξε. Με τους Νίκα και Κονοφάο να μπαίνουν στην εξίσωση, οι Terroristas έφτασαν τους 20 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Φειδωλές και οι δύο ομάδες στην συγκομιδή, πέτυχαν μόλις 12 πόντους στο δεκάλεπτο. Για τους Escapers οι Σιώπκας και Μανούρης ήταν οι δύο που πέτυχαν τους 5 πόντους της ομάδας τους. Η πρώτη ανάπαυλα έφερε το ισόπαλο 20-20 για τις δύο ομάδες!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και οι Terroristas, παρά τις απουσίες τους, έβγαλαν ενέργεια, κυρίως στην άμυνα! Έχοντας παθητικό μόλις 3 πόντους, οι "Γαλαζόμαυροι" βρήκαν ευκαιρία να πάρουν μια διαφορά 9 πόντων! Με τον Παπαδημητρίου να μοιάζει ασταμάτητος μέσα στο ζωγραφιστό και τους Νίκα - Παπαπαναγιώτου να προσφέρουν 4 πόντους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μια απόσταση ασφαλείας! Ο Γιώργος Τάγκας δεν σταμάτησε να τραβάει τα μαλλιά που δεν έχει, βλέποντας τους παίκτες του να πετυχαίνουν μόλις 3 πόντους, κάνοντας την μία λάθος επιλογή μετά την άλλη. Η τρίτη στροφή ολοκληρώθηκε με το σκορ να ειναι 32-23!

Τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και οι Terroristas δεν είχαν σκοπό να την πατήσουν ξανά! Με τον Παπαδημητρίου να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ, φτάνοντας τους 13 πόντους, έμοιαζε η υπόθεση νίκης να γέρνει προς τα χέρια των γηπεδούχων! Σιώπκας - Σταματόπουλος - Φράγκος, προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιουργώντας συνθήκες αντεπίθεσης, με την προσπάθειά τους τελικά να μην αποδίδει καρπούς! Οι Terroristas τελικά έσπασαν το ρόδι απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο με σκορ 48-42 και με την ψυχολογία τους στα ύψη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Παπαδημητρίου με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταματόπουλος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Στα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης οι Terroristas είχαν 8/35 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ. Για τους Escapers η στατιστική έδειξε 9/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 3/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Terroristas(Κονοφάος): Βατικιώτης 1, Καρδάσης, Κονοφάος 3, Νίκας 8, Παπαδημητρίου 31, Παπαπαναγιώτου 2, Τσιαούσης 3.

Escapers(Τάγκας): Ανατολίτης, Γαρίνης, Γάτος, Δεπάστας, Ιωσηφίδης, Κασδαναστάσης 2, Μανούρης 3, Σιώπκας 14, Σταματόπουλος 9, Τσιγκλιτσής 8, Φράγκος 6.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Παπαδημητρίου μέσα στην ρακέτα!

Τι δεν μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Escapers!