22/04/2023
Orlando Tragics 15 17 6 12 - 50 -
Chicago Hulks 13 10 21 20 - 64 -

Με πάρτυ στο τελευταίο δεκάλεπτο έκλεισαν την χρονιά οι Hulks!

Το απόγευμα του Σαββάτου 22 Απριλίου στον Σπάρτακο σε ένα παιχνίδι που οι Orlando Tragics είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, οι Chicago Hulks έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και τρέχοντας επιμέρους σκορ 6 – 21, κατάφεραν να επικρατήσουν με 50 – 64.

Το παιχνίδι κυλούσε σε ρελαντί ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις αδιάφορες βαθμολογικά ομάδες να έχουν κατέβει για να απολαύσουν το ματς. Οι Ορλάντο είχαν προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού με Τσαμουρά και Αγγελιδάκη να βάζουν από 4 πόντους, με τους Κόκκινους να μένουν σε απόσταση ενός καλαθιού, με πρώτο σκόρερ τον Κονιτόπουλο
με 5 και τον Παπαγιαννάκο να ακολουθεί με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Hulks μπήκαν δυνατά με τρίποντο του Σιαχάμη και 4 συνεχόμενους τους Σαβίτσκι, αλλά στην συνέχεια οι Tragics πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 23. Αγγελιδάκης με 8 και Σιμιτιάν(4)-Τσαμουράς(3), συνέθεταν την εξαιρετική επιθετική τριάδα των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φορά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Σιμιτιάν να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 14. Μετά το πεντάλεπτο, οι Hulks πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος τον Καλδέλη που κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες μέσα στην ρακέτα με 8 πόντους και τρίποντα από Σιαχάμη – Κονιτόπουλο, πλησίασαν 44 – 43.

Οι Chicago μετέτρεψαν το τελευταίο δεκάλεπτο σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς δέχτηκαν μόλις 6 πόντους και με πολυφωνία στην επίθεση σκοράροντας 21 πόντους , έφτασαν στο ροζ φύλλο με 50 – 64. Σιαχάμης,Κονιτόπουλος και Παπαγιαννάκος έβαλαν από 4, με τον Μπαντουβάκη να βρίσκει στόχο από τα 6.75.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καλδέλης με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Τσαμουράς με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Tragics είχαν 13/42 δίποντα , 4/20 τρίποντα, 12/23 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Hulks είχαν 19/41 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 8/14 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Orlando Tragics(Σιμιτιάν):Αγγελιδάκης 16, Δημακαράκος 4(8ρ.), Κριαλάκος 4,Κωνσταντίνου 4, Σιμιτιάν 13(14ρ.), Τσαμουράς 9(13ρ.- 7 ασίστ).

Chicago Hulks (Α.Τιγγινάγκας): Καλδέλης 10(15ρ.), Κονιτόπουλος 9, Μπαντουβάκης 7, Παπαγιαννάκος 10, Σαβίτσκι 8(7ρ.), Σιαχάμης 12(11ρ.), Α.Τιγγινάγκας 2, Ν.Τιγγινάγκας 6.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο, εκπληκτικό δεκάλεπτο που έκαναν οι νικητές.