28/09/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 22 15 25 - 72 -
Χάνειball 10 10 16 19 - 55 -

Με πάθος και άμυνα ο Αρισταίος!

Την δεύτερη νίκη του, σε ισάριθμα παιχνίδια, πέτυχε ο Αρισταίος, αφού κέρδισε τους Χάνειball με 72-55 στην επιβλητική Basketaki Arena!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος, έληξε ισόπαλη 10-10. Για τον Αρισταίο, 5 πόντους έβαλε ο Σοφούλης και 3 ο Βαλεράς, ενώ για τους Χάνειball, 4 πόντους σημείωσε ο Γούβης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος πάτησε γκάζι. Με τον Βασίλη Βαλερά, να βάζει 13 πόντους, η ομάδα από την Κέα, έτρεξε ένα επιμέρους 22-10 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 22-10. Για τους «μαύρους», από 4 πόντους έβαλαν οι Χριστόπουλος και Ταβουλαρέας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Χάνειball προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν. Με τον Αντρέα Γούβη, να σημειώνει 6 πόντους, μείωσαν σε 47-36 με το τέλος της περιόδου. Για την ομάδα του Κώστα Δεμέναγα, 6 πόντους έβαλε ο Θανάσης Σοφούλης, ενώ 5 πρόσθεσε ο Βασίλης Βαλεράς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με τις σωστές οδηγίες του coach Δεμέναγα, ο Αρισταίος κράτησε την διαφορά που είχε, την οποία και αύξησε, παίρνοντας τελικά την νίκη με 72-55, κάνοντας το 2/2 στο Basketaki Cup.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Βαλεράς με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Γούβης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά ο Αρισταίος είχε 22/67 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Χάνειball είχαν 30/77 εντός πεδιάς, 8/27 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 3 τάπες.

Αρισταίος (Δεμέναγας): Ρουσουνέλος 5, Κορασίδης 5, Βαλεράς 25, Τούντας 2, Παούρης Ν 3, Σοφούλης 21, Παούρης Σ 4, Παούρης Β 7.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Βασιλείου 11, Γούβης 12, Χριστόπουλος Κ Κώστας 9, Χριστόπουλος Σερ Κώστας 8, Κότσιφας 4, Χριστόπουλος Σερ Δημήτρης 4, Ταβουλαρέας 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε ο Αρισταίος στο δεύτερο δεκάλεπτο!