04/12/2022
Maccabi Tel Axyn 27 18 22 13 - 80 -
Stefanina Timberwolves 12 33 15 17 - 77 -

Με πείσμα και πάθος οι Maccabi Tel Axyn!

Οι Maccabi Tel Axyn μπήκαν άκρως εντυπωσιακά στο παιχνίδι καθώς όχι μόνο επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι αλλά μπόρεσαν να τρέξουν την αντίπαλη ομάδα και να χτίσουν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά της τάξεως των 15 βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την συνέχεια. Οι Stafanina σαστισμένοι από το καλό ξεκίνημα των αντιπάλων περιορίστηκαν μόλις στους 12 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν η σειρά των Stefanina καθώς με την μεγάλη ευστοχία τους , την καταπληκτική τους άμυνα αλλά και το πάθος τους για νίκη μπόρεσαν να αλλάξουν τις ισορροπίες του παιχνιδιού και φέρουν το ματς στα ίδα με τον Νίκο Καλλιώρα να έχει πάρει φωτιά επιθετικά. Από την άλλη οι κακές επιλογές στην επίθεση για τους Maccabi τους στοίχισαν την διαφορά που είχαν χτίσει στο πρώτο δεκάλεπτο αν και κατάφεραν να πετύχουν και αυτοί αρκετούς πόντους.

Το πείσμα όμως των Tel Axyn φάνηκε στην τρίτη περίοδο όπου με ωραίο και μεθοδικό παιχνίδι μπόρεσαν να πιέσουν σε συγκεκριμένα σημεία τους αντιπάλους τους και να ξανά βρουν τα πατήματά τους. Οι Κρίτσας και Μειντάνης στην επίθεση ήταν αυτοί που έδωσαν άλλοι πνοή στην ομάδα και μπόρεσαν να πετύχουν μεγάλα καλάθια ξανά παίρνοντας έτσι την διαφορά. Οι Stefanina οι οποίοι βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να μείνουν στο παιχνίδι κάτι που τελικά κατάφεραν.

Στο τέλος οι προσπάθειες των Λύκων με τον Μπουτκόβαλη να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο δεν ήταν αρκετές καθώς δεν έδωσαν την βαρύτητα που έπρεπε στην άμυνα τους. Έτσι η νίκη θα περάσει στα χέρια των Maccabi Tel Axyn με τελικό σκορ 80-77.

MVP του αγώνα είναι ο Σπύρος Μειντάνης ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Timberwolves πρωταγωνιστής είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος έβλαε 37 πόντους , μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστς.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 33 (4) , Δερμεντζίδης 6 (1) , Μεϊντάνης 23 (3) , Τερζούδης 7 , Ιωαννίδης 2 , Βεργίδης 6 , Ηλιάδης 3

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 37 (3) , Μπουτκόβαλης 21 (2) , Σμυρνιός , Χουρδάκης 8 , Γούσιος 5 (1) , Κυπραίος , Βαχτσεβάνος 6

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Maccabi Tel Axyn.