14/09/2024
The Dreamers 12 17 12 6 - 47 -
Lobsters BC 8 15 3 8 - 34 -

Με πέντε… κομάντος ξεκίνησαν θετικά οι Dreamers!

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν «αλύγιστοι» και μάλιστα η νίκη ήρθε με σχετική ευκολία, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να μην εμφανίζονται έτοιμοι και τελικά να φεύγουν με «άδεια χέρια» στο φινάλε.

Το σκορ έμεινε στα χαμηλά στην αρχή, με τους Ιωάννη και Νίκο Κοντό να αναλαμβάνουν δράση στη συνέχεια για το 9-5. Ο Φούντας έβαλε επίσης το «λιθαράκι» του, λίγο πριν ο Κολλάρος σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 12-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Dreamers έφτιαξαν ένα νέο σερί στις αρχές της δεύτερης περιόδου που τους έφερε στο 18-10. Ραχμάν και Ιωάννης Κοντός χτύπησαν από μακριά, ενώ ο Μανασής βρήκε τις ευκαιρίες του και έφερε την ομάδα του στο +10(25-15). Ο Αποστολάκης πάλεψε και έριξε την απόσταση, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν με το προβάδισμα στα χέρια τους στο ημίχρονο (29-23).

Η απόσταση δεν άργησε να φτάσει εκ νέου στο +10(33-23), με τον Νίκο Κοντό να συνεχίζει δυναμικά και να ανεβάζει το σκορ στο 41-26. Οι Dreamers, μάλιστα, έμειναν με 4 παίκτες στο παρκέ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ο Νίκος Κοντός αισθάνθηκε ενοχλήσεις και κάθισε στο πάγκο, ωστόσο ο ίδιος έπεστρεψε κανονικά στη τέταρτη περίοδο.

Οι Lobsters δεν μπόρεσαν να γίνουν πιο απειλητικοί, παρά τη ποικιλία παικτών που είχαν διαθέσιμη. Η πεντάδα των Dreamers έφτασε ακόμα και στο +17(47-30) και πλέον είχε καθαρίσει τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ έγραψε 47-34.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Κοντός με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα. Από τους Lobsters ξεχώρισε ο Σάββας Χατζίδης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

The Dreamers (Μανασής): Κοντός Ι. 13(10ρ.), Κοντός ν. 10(8ρ.), Μανασής 11(11ρ.), Παναγόπουλος 8(10ρ.), Φούντας 5(1ρ.)

Lobsters (Σαλονικίδης): Αποστολάκος 7(8ρ.), Καμβίτης, Κλαπάκης, Κολλάρος 3(4ρ.), Λουπάσης 2(2ρ.), Μπάρλας 2(8ρ.), Μπενιουδάκης 7(2ρ.), Παπούτσογλου, Ραχμάν, Χατζίδης 7(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των μόλις πέντε Dreamers!