31/05/2023
TECHbuddy 18 23 21 36 - 77 -
Ball Don't Lie 2 14 2 21 - 41 -

Με...περίπατο στην τετράδα οι πρωταθλητές

Παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι Tech Buddy έκαναν έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στους Ball Don't Lie και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες σε μια άνετη επικράτηση (77-41). Οι πρωταθλητές βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στην ημιτελική φάση, καθώς πλέον οι BDL χρειάζεται να καλύψουν το -36 στη ρεβάνς για να μπορέσουν να πάρουν αυτοί την πρόκριση, κάτι που βάσει της δυναμικότητας των δύο αντιπάλων μοιάζει αδύνατο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Tech Buddy, οι οποίοι κατάφεραν από πάρα πολύ νωρίς να οικοδομήσουν μεγάλες διαφορές, εκμεταλλευόμενοι την «ατσάλινη» άμυνά τους, με τους BDL να μένουν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για μια ολόκληρη περίοδο. Στην επίθεση, οι πρωταθλητές έβγαλαν ορισμένες υπέροχες συνεργασίες, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το Α' δεκάλεπτο στο +16 (18-2).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ball Don't Lie άρχισαν σταδιακά να είναι πιο εύστοχοι και να βρίσκουν κάποιες επιθετικές λύσεις, κάτι που δεν στάθηκε αρκετό για να μειώσουν τη διαφορά, καθώς η επίθεση των Tech Buddy συνέχισε να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, με πλουραλισμό και διαφορετικά σημεία αναφοράς, με το ημίχρονο να κλείνει με διαφορά 25 πόντων (41-16).

Στην επανάληψη, οι Tech Buddy μετέτρεψαν τον αγώνα σε τυπική διαδικασία, παίζοντας καταπληκτικά στην Γ' περίοδο. Με επιμέρους σκορ 21-2, έστειλαν τη διαφορά σε μη διαχειρίσιμα επίπεδα για τους Ball Don't Lie,οι οποίοι έφτασαν να κυνηγούν με 44 πόντους διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου (62-18).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θεαματικό από άποψη σκορ, καθώς οι δύο ομάδες λύθηκαν ακόμα, ενώ και οι Tech Buddy χαλάρωσαν αρκετά στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα οι BDL να βελτιώνουν κάπως την επιθετική τους συγκομιδή. Το τελικό 77-41 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους BDL να εξασφαλίζουν πρώιμα το εισιτήριο για την τετράδα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λιούρδης, με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ