04/05/2022
Buzzer Eaters 8 13 15 11 - 47 -
Γιουγκοπιάστηκα 23 19 12 14 - 68 -

Με περίπατο στον τελικό η Γιούγκο!

Το βράδυ της Τρίτης 4 Μαΐου στα Άνω Λιόσια, η Γιουγκοπιάστηκα πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, πυροβολούσε κατά ριπάς από τα 6.75 και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 47 – 68 περνώντας στον τελικό της Development!

Η Γιουγκοπιάστηκα ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας έξι τρίποντα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγεωργίου με τρεις βόμβες, ξέφυγε με 8 – 23 . Πατάγιας, Σακαρέλος και Μπαντράς τα υπόλοιπα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους άστοχους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ρίζος με 5 πόντους και ένα καλάθι πέτυχε ο Καύκας.

Οι Eaters ανέβηκαν επιθετικά στην δεύτερη περίοδο με τον Λιγνό να βάζει 4 πόντους, τον Ρίζο ένα τρίποντο αλλά τον Ζαννιά να μην μπορεί να μπει στην εξίσωση του αγώνα, αλλά η ασταμάτητη Γιούγκο, με τον Σακαρέλο να πυροβολεί δις από τα 6,75 , τον Πατάγια να βάζει 6 πόντους και τον Κορωνάκο 4, πήγε στο ημίχρονο με double score(21-42).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο, έτρεξαν σερί 7 – 0 με τον Ζαννιά να βάζει ένα τρίποντο και μείωσαν 28 – 42. Στην συνέχεια η Γιουγκοπιάστηκα ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα με τον τρομερό Παντελή Κορωνάκο να είναι μπροστάρης με 8 συνεχόμενους πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται 36-54.

Δεν άλλαξε κάτι σημαντικό στην τελευταία περίοδο με τον Κορωνάκο να δείχνει ασταμάτητος με ακόμα 9 πόντους, τον Σακαρέλο να πυροβολεί από μακριά και τον Τσάνταλη να βάζει ένα καλάθι για την Γιούγκο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο απλά οι Eaters περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι, μειώνοντας με Ρίζο(4), Ζαννιά(3), Δρούγκα και Καύκα, στο τελικό 47 – 68.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παντελής Κορωνάκος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ρίζος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Eaters είχαν 13 / 40 δίποντα, 3 / 26 τρίποντα, 6/15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Η Γιούγκο είχε 14 / 39 δίποντα, 9 / 21 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βουνισέας , Γιάννος 2, Δεδεμάδης , Δρούγκας 3, Ζαννιάς 10, Καύκας 8(9ρ.), Κώτσης 6, Λιγνός 3, Ρίζος 21(9ρ.).

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης) : Κορωνάκος 23(13ρ.), Κωσταρίδης 1, Κύρκος, Μπαντράς 3 , Παπαγεωργίου 11, Πατάγιας 12, Πουριέζης (6ρ.), Σακαρέλος 12, Τσάνταλης 6(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή ευστοχία από το τρίποντο της Γιουγκοπιάστηκα!