27/07/2021
Pressof BC 13 13 16 12 - 54 -
Ιχώρ 9 6 10 3 - 28 -

Με περίπατο στον τελικό η Pressof!

Το βράδυ της Δευτέρας 26, Ιουλίου στο Athens Sports Hall, η Pressof κυριαρχώντας σε όλο το παιχνίδι επικράτησε πολύ εύκολα με 54 – 28 του άδειου από ενέργεια και λύσεις Ιχώρ και πλέον θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Τετάρτης τους Draft Fathers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Pressof είχε μικρή διαφορά με τρίποντα από Νομικό(2), Τσορτό και καλάθια από Χατζίδη και Παπαθανασίου, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κολοκύθας πέτυχε 5 πόντους και από ένα καλάθι Πετρίδης και Ευάγγελου(13-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε παίκτες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι και το Νομικό να βάζει ένα ακόμα τρίποντο, ενώ για τον Ιχώρ που είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση, ο Ευαγγέλου πέτυχε 4 πόντους και δύο βολές ο Νάζος(26-15).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχνε πως μπορεί να κυνηγήσουν το ματς, καθώς είχαν μόνο διασωθέντα τον Στάμαργα(7) και τον Γαλανάκη να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη η Pressof , με πρωταγωνιστή τον Παραρά(7) και άξιο συμπαραστάτη τον Νομικό(5) έστειλε την διαφορά στους 17(42 – 25).

Στην τελευταία περίοδο ο Ιχώρ είχε αδειάσει εντελώς και πέτυχε μόνο ένα τρίποντο με τον Πετρίδη. Η Pressof χωρίς να ζοριστεί καθόλου, με τον Παραρά να βάζει 4 πόντους και τους Τσιλιώνη, Μαυρομητό , Παπαθανασίου και Χατζίδη να βάζουν από ένα καλάθι υπέγραψαν το θρίαμβο τους με σκορ 54 – 28.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μιχάλης Νομικός με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Ευαγγέλου με 6 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Συνολικά η Pressof είχε 18 / 47 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Ο Ιχώρ είχε 5 / 29 δίποντα, 4 / 30 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Pressof (Κρασσάς) :Τσιλιώνης 6 , Μαυρομητός 4(10ρ.), Παπαθανασίου 4 (12ρ.), Τρατολάτης 5, Τσορτός, Νομικός 14(8ρ.), Κρασσάς , Ντεμίρης, Χατζίδης 8 (6ρ.), Παραράς 13(8ρ.).

Ιχώρ (Μπάστας): Κολοκυθάς 5, Στάμαργας 7, Πετρίδης 5, Νάζος 2 (14ρ.), Ευαγγέλου 6 (15ρ.), Γαλανάκης 3.

Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική άμυνα της Pressof!