09/05/2022
War Gamers 11 10 14 25 - 60 -
Στιφάδο Bulls 15 20 26 9 - 70 -

Με περίπατο στους 4 οι Στιφάδο Bulls!

Στα ημιτελικά του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Στιφάδο Bulls, καθώς για τους 8 του θεσμού ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των War Gamers με 60-70 και θα βρουν στον δρόμο τους τους ReTirees!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Στιφάδο Bulls στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Jay Jay, 3 του Μυστιλόγλου και τρίποντο του Πολίτη, προηγήθηκαν με 11-15. Ο Καραγιάννης με 7 συνεχόμενους πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παρίσος και Ρίπης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρόκος πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους και 8 του Μυστιλόγλου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 21-35. Δεν μπόρεσαν οι War Gamers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα που έβαλαν οι Νατσίδης και Πάτερος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Ταύροι”, αφού με ακόμη 7 πόντους του Μυστιλόγλου, 6 του Jay Jay, 4 του Πρόκου και τρίποντο του Πολίτη, ξέφυγαν στους 26, 35-61. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι ερυθρόλευκοι να βρουν ρυθμό και έτσι τα δύο τρίποντα του Λαζαράκου και οι 4 πόντοι του Παρίσου δεν ήταν αρκετοί για να πλησιάσουν τον αντίπαλο! Σκορ τρίτης περιόδου 35-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το συγκρότημα των Χατζή – Κοσμίδη να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 60-70, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπασδάνη, Μυστιλόγλου, Πρόκου και Jay Jay. Για την παρέα των Σκλαβενίτη – Μουριχίδη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λαζαράκος, Καραγιάννης, Νατσίδης και Διαμαντής, μαζεύοντας έτσι την διαφορά από τους 28 πόντους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 19/22 βολές, 10/29 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 19/53 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Καραγιάννης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 15/15 βολές, 3/10 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp για τους Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 18 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 0/1 δίποντο και 5/9 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

War Gamers (Σκλαβενίτης – Μουριχίδης): Παρίσος 6, Λαζαράκος 15 (4), Καραγιάννης 21, Διαμάντης 7 (1), Μέμεζας, Σούλης, Ρίπης 3, Πάτερος 3 (1), Νατσίδης 5 (1)

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Ρουμελιώτης, Πρόκος 18 (5), Καττής 2, Jay Jay 16,  Μυστιλόγλου 20 (2), Τσελεμπής 4, Πολίτης 6 (2), Μπασδάνης 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι των Στιφάδο Bulls για τρία δεκάλεπτα!