28/04/2022
Milwaukee Sucks 12 3 7 19 - 41 -
Flood BC 21 15 16 17 - 69 -

Με περίπατο στους 8 η Flood!

Στα προημιτελικά της Master League βρίσκεται από χθες το βράδυ η Flood, καθώς κέρδισε εύκολα για δεύτερη φορά τους ελλιπέστατους Milwaukee Sucks με 41-69 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της τους ThunderDogs.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Flood, καθώς με 7 πόντους του Μιχάλη Τσάπα, 5 του Κουσάση, 4 του Ζαφειρόπουλου και τρίποντο του Σταματόπουλου, προηγήθηκε με 12-21. Ο Μιχάκης με 5 πόντους και ο Διαμαντής με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ασταμάτητη ήταν η παρέα του Ασπιώτη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ζαφειρόπουλου και τρίποντο του Σταματόπουλου έφτασε μέχρι και στο +23, 12-35. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Φωτόπουλος ευστόχησε σε 3 βολές και διαμόρφωσε το 15-36 για λογαριασμό των Milwaukee Sucks, που δεν πέτυχαν κάποιο καλάθι εντός πεδιάς σε εκείνο το διάστημα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε, αφού με 8 νέους πόντους του Μιχάλη Τσάπα και βοήθειες των Ζαφειρόπουλου, Παναγιώτη Τσάπα, Κουσάση και Βλάχου, ξέφυγαν στους 30, 22-52. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Κυριτσόπουλου να βρει ρυθμό, με τον Σαμιωτάκη να σκοράρει 4 πόντους και τον Γκολφινόπουλο να προσθέτει άλλους 2. Σκορ τρίτης περιόδου 22-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Flood κατέβασε ταχύτητα και με εύστοχες προσπάθειες των Μιχάλη Τσάπα, Κουσάση, Ζαφειρόπουλου  και Παναγιώτη Τσάπα, έφτασε στην άνετη νίκη με 41-69. Για τους Sucks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχάκης, Φωτόπουλος, Γανέλης και Μαυροειδής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 10/35 δίποντα και 5/30 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/18 βολές, 16/39 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Γανέλης με 4 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Flood ο Μιχάλης Τσάπας με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/5 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Διαμάντης 3 (1), Φωτόπουλος 9 (1), Σαμιωτάκης 6, Γανέλης 4 (1), Μιχάκης 10 (1), Μαυροειδής 7, Γκολφινόπουλος 2

Flood (Ασπιώτης): Ζαφειρόπουλος 15, Σταματόπουλος 6 (2), Κουσάσης 12 (1), Τσάπας Μ. 21 (5), Αλικανιώτης 2, Βλάχος 3, Γιοπάνος, Ασπιώτης, Τσάπας Π. 10

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο μέρος της Flood, σημείο που έκρινε το ματς!