20/02/2020
Kinglooney Tunes 10 8 11 20 - 49 -
Hoopers BC 22 21 17 26 - 86 -

Με περίπατο το αήττητο για τους Enersizers!

Οι ανανεωμένοι Kinglooney Tunes, με σερί 6-6 στον τέταρτο όμιλο της Winter Development League 2, την Τρίτη 18-2-2020 θα υποδεχθούν τους πρωτοπόρους του ομίλου τους, με σερί 11-0 και έναν αγώνα λιγότερο, Enersizers. Οι Kinglooney Tunes ήθελαν να κάνουν τις φετινές τους νίκες περισσότερες από τις φετινές τους ήττες και οι Enersizers να διατηρήσουν το αήττητο. Η ιστορία όμως θα επαναληφθεί, με τους Enersizers να φτάνουν για τέταρτη φορά σε νίκη απέναντι στους Kinglooney Tunes.

Η πρώτη περίοδος θα βρει τους Kinglooney Tunes σε κακή βραδιά, καθώς πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το σκορ ήταν ήδη 0-13 εις βάρος τους. Δε θα είναι κακοί ωστόσο μόνο επιθετικά, μα και στο αμυντικό κομμάτι, καθώς θα δεχθούν από τους Enersizers, 22 πόντους, στο δεκάλεπτο, με τελικό σκορ περιόδου 10-22. Από τους δέκα πόντους των Kinglooney Tunes, ο Βασιλούνης Ιωάννης θα πετύχει τους 6, ενώ για τους Enersizers, θα ξεχωρίσουν επιθετικά οι Γεωργόπουλος και Λιόκας, με 6 πόντους έκαστος.

Το δεύτερο μέρος θα κυλίσει στο ίδιο μοτίβο, με τους Enersizers να σκοράρουν συνεχώς και τους Kinglooney Tunes, να μη βρίσκουν δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι. Το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου θα γίνει 8-21, με το ημίχρονο να λήγει 18-43, υπερ των Enersizers. Από τους Kinglooney Tunes, ο Ρετσινάς Χρήστος θα ξεχωρίσει με 4 πόντους, ενώ από τους Enersizers, θα ξεχωρίσουν με 4 πόντους 3 παίκτες τους, οι Λιαράκος, Σιδέρης και Κατσάφαρος (1 τρίποντο).

Με το -25 να βαραίνει τις πλάτες τους, οι Kinglooney Tunes, θα είναι λίγο καλύτεροι αμυντικά και ελάχιστα επιθετικά, κατά το τρίτο μέρος. Οι Enersizers, αν μπορούμε να το εκφράσουμε κατά αυτό τον τρόπο, είχαν την χειρότερή τους περίοδο με 17 πόντους, έναντι 11 των Kinglooney Tunes. Από τους Kinglooney Tunes, βρήκαν σκορ 5 παίκτες τους με τον Παπαδόπουλο να ξεχωρίζει με το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του στο ματς, ενώ από τους Enersizers θα ξεχωρίσουν για άλλη μία φοράμε 4 πόντους οι Γεωργόπουλος, Ματθαίος και Στανωτάς.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kinglooney Tunes ήταν σαφώς καλύτεροι επιθετικά καθώς πέτυχαν 20 πόντους και μας θύμισαν τι μπορούν να επιτύχουν. Δυστυχώς ωστόσο για αυτούς, ζεστάθηκαν και οι Enersizers, κάνοντας το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτό τους πετυχαίνοντας 26 πόντους, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 49-86. Για τους Kinglooney Tunes, ο Ρετσινάς Χρήστος θα κάνει το καλύτερό του δεκάλεπτο με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Enersizers, ένας ασταμάτητος Σιδέρης θα πετύχει 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές (38.5%), 16/56 δίποντα (28.5%) και 4/28 τρίποντα (14.3%). Πήραν 51 rebounds (21 επιθετικά), έδωσαν 4 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 8/14 βολές, 33/71 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήραν 57 rebounds (15 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Σιδέρης (Enersizers) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 8/12 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Τέλος πήρε 9 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και είχε τελικό efficiency 18 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ρετσινάς Χρήστος (Kinglooney Tunes) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 2/4 βολές, 4/4 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ (3 επιθετικά) και είχε τελικό efficiency 8 (Λάθη:2).

Kinglooney Tunes (Μασούρος): Ρετσινάς Γεώργιος 3(1), Παυλής 7(1), Κατσαραγάκης 4, Βασιλούνης Γιάννης 10, Βασιλούνης Σταύρος, Τσέλιος 3 (reb. O-D/4-8), Ρετσινάς Χρήστος 13(1), Παπαδόπουλος 9 (reb. O-D/6-6).

Enersizers (Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 12, Κατσάφαρος 12(2), Λιαράκος 12, Λιόκας 12 (double-double / reb. O-D/6-4), Ματθαίος 12(2), Μπίθας 2, Σιδέρης 17, Στανωτάς 5, Τσεκούρας 2.

Τι μας άρεσε: Στην τέταρτη περίοδο, το άθροισμα των πόντων των 2 ομάδων ήταν 46 πόντοι. Ήταν το πιο απολαυστικό δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Η πρώτο ημίχρονο των Kinglooney Tunes και τα ποσοστά τους σε δίποντα (28.5%) και τρίποντα (14.3%).