06/12/2019
Piranhas 15 21 7 11 - 54 -
Ναυαγοί 15 15 13 24 - 67 -

Με περισσότερες δυνάμεις και Αγγελογιαννόπουλο οι Ναυαγοί!

Την Πέμπτη το βράδυ 5 Δεκεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα , σε ένα ματς με σημαντικές απουσίες για τις δύο ομάδες, οι Ναυαγοί με πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο πήραν το ματς με 54 – 67 απέναντι στα Piranhas πηγαίνοντας το ρεκόρ τους στο 4 – 1.

Πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν τα Πιράνχας και με Λάιο, Γρηγορίου, Παλαιοδημόπουλο και τρίποντο του Τριανταφύλλη προηγήθηκαν 10 – 0.Οι Ναυαγοί δεν άργησαν να ξυπνήσουν και με δύο τρίποντα του Ψαλιδόπουλου και καλάθια από Αγγελογιαννόπουλο και Αθανασίου ισοφάρισαν 10 – 10. Οι γηπεδούχοι ξανά πήραν προβάδισμα με Παλαιοδημόπουλο και τρίποντο του Γρηγορίου ενώ Ψαλιδόπουλος με νέο τρίποντο και Αγγελογιαννόπουλος έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια 15 – 15.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου Τριανταφύλλης με τρίποντο και Παλιοδημόπουλος έδινα λύσεις για τους γηπεδούχους ενώ Αγγελογιαννόπουλος με 4 πόντους και Ζορμπάς έδωσαν το προβάδισμα στους Ναυαγούς (20 – 21). Στην συνέχεια η ομάδα του Βρύλη έβρισκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με ακόμα δύο τρίποντα του Τριανταφύλλη και καλάθι του Αφουξενίδη, ενώ οι Ναυαγοί με 4 πόντους του Αθανασίου και βοήθειες από Αγγελογιαννόπουλο και Χατζηιωσήφ μείωναν σε 29 – 28. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με 3 πόντους του Κεχρή και βολές από Λάιο και Γρηγορίου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 30.

Ο Λάιος με δίποντο άνοιξε το σκορ της τρίτης περιόδου, όμως Αγγελογαννόπουλος, Ψαλιδόπουλος με τρίποντα και Καραμποΐκης ισοφάρισαν σε 38 – 38. Στην συνέχεια Λάιος, Δερδενές από τη μία και Ζορμπάς με τρίποντο, Αγγελογιαννόπουλος από την άλλη είχαν τις δύο ομάδες ισόπαλες 43 – 43.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Ναυαγοί έδειξαν διάθεση να φέρουν το ματς στα μέτρα τους. Έτρεξαν σερί 0 –7 με Αγγελογιαννόπουλο(5) και δίποντο του Ψαλιδόπουλου κάνοντας το 43 – 50. Τα Piranhas βρήκαν δύο καλάθια από Δερδενέ και Λάιο , όμως οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν ασταμάτητοι με 4 πόντους του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντα από Ζορμπά και Αθανασίου εκτόξευσαν την διαφορά στους 13(47 – 60). Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν για την λήξη τα Πιράνχας δεν είχαν κουράγιο να κυνηγήσουν και πέτυχαν 7 πόντους με Λάιο(5) και Γρηγορίου, ενώ οι Ναυαγοί με Αγγελογιαννόπουλο, Αθανασίου και Καραμποΐκη να προσθέτουν επίσης 7 διαμόρφωσαν το τελικό 54 – 67.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Παλαιοδημόπουλος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Συνολικά τα Piranhas είχαν 15 – 45 δίποντα, 5 – 23 τρίποντα, 9 – 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Ναυαγοί είχαν 17-43 δίποντα, 10 – 31 τρίποντα, 3– 9 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Piranhas (Βρύλης): Δερδενές 5 (7ρ.), Γρηγορίου 9 (8ρ.), Τριανταφύλλης 12, Παλαιοδημόπουλος 8 (8ρ.), Β. Λάιος 14 (8ρ.), Κεχρής 4, Αφουξενίδης 2 (12ρ.).

Ναυαγοί (Ζορμπάς): Νακόπουλος 4 (3ασ.), Χατζηιωσήφ 5 (3κλ.), Χ. Βλάχος, Καραμποΐκης, Αγγελογιαννόπουλος 28 (4ασ.), Ζορμπάς 8, Ψαλιδόπουλος 14, Βλάχος (9 ρ.), Αθανασίου 8.

Τι μας άρεσε: Τα πρώτα τρία δεκάλεπτου ήταν άκρως ανταγωνιστικά με μεγάλο ενδιαφέρον.