01/11/2022
Phoenix Bums 14 18 12 24 - 68 -
San Antonio Smurfs 11 2 14 9 - 36 -

Με «πινελιές» Γόντικα οι Bums!

Στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου  για το πρωτάθλημα της Master League, οι Phoenix Bums πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν των San Antonio Smurfs με σκορ 68-36.

Στην πρώτη περίοδο οι ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους . Οι  Phoenix Bums με τον Γόντικα να σκοράρει  8 πόντους ,   βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να   κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ 14-11 . Οι San Antonio Smurfs με τον Μουτσιόπουλο να έχει 4 πόντους είχαν καλή αμυντική λειτουργία , αλλά , στην επίθεση δεν ήταν αρκετά  εύστοχοι .

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums με τον Χαριτόπουλο να έχει 11 πόντους , ανέβασαν τον ρυθμό τους  και έκαναν την διαφορά σε επίθεση και άμυνα κάνοντας το 18- 2 στο δεκάλεπτο  . Οι San Antonio Smurfs εμφανώς σαστισμένοι από το παιχνίδι των αντιπάλων τους , προσπαθούσαν να βρουν λύσεις , πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 44-27.

Στην τρίτη περίοδο οι San Antonio Smurfs με τον Μουτσιόπουλο να έχει 5 πόντους , μπήκαν περισσότερο ισορροπημένοι και κατάφεραν να κάνουν ωραίο παιχνίδι . Οι Phoenix Bums με τους Γαδ , Μοίρα και Χαριτόπουλο να έχουν από 4 πόντους έκαναν το παιχνίδι τους με την ασφάλεια των +19 πόντων από το πρώτο ημίχρονο , κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 44-27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι San Antonio Smurfs με τον Καλαϊτζόγλου να έχει 5 πόντους παρέδωσαν τα όπλα . οι Phoenix Bums με τον Μοίρα να έχει 11 πόντους , έκαναν το   24-9 στο δεκάλεπτο και πήραν  μια μεγάλη νίκη , τελικό σκορ 68-36 .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γόντικας , με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, και 2 ασίστ . Από τους  San Antonio Smurfs  ξεχώρισε ο Καλαϊτζόγλου , με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και  1 ασίστ .

Οι Phoenix Bums είχαν 23/46 δίποντα , 5/18 τρίποντα , 7/11 βολές ,48 ριμπάουντ , 17 ασίστ και 6 κλεψίματα. Οι San Antonio Smurfs είχε 10/41 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 1/6 βολές , 32 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 10 κλεψίματα

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 11 , Γαδ 6 , Κοβάτσος 6 , Χαριτόπουλος 21 (2) , Παλαμιδάς (1) 7 , Τουμπακάρης 2 , Μοίρας 15 (2).

San Antonio Smurfs ( Μποχωρίδης ) : Αλέξης 7 (1) , Βουρλίτης , Καλαϊτζόγλου 12 (3), Μουτσιόπουλος 11 (1) , Μποχωρίδης , Νινιός , Νίκας 2.

Τι μας άρεσε : Το ισορροπημένο παιχνίδι των Phoenixx Bums!