18/07/2021
Zero Gravity BC 12 24 12 18 - 66 -
Τεμπελχανάδες 8 16 14 14 - 52 -

Με πυραυλοκίνητο Βλασσόπουλο οι Zero Gravity!

Το απόγευμα της Παρασκευή 16, Ιουλίου, στο Basketaki Arena, οι Zero Gravity με έναν εκπληκτικό Παναγιώτη Βλασόπουλο να τους οδηγεί, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 66 – 52 απέναντι στους Τεμπελχανάδες!

Στο πρώτο δεκάλεπτο Οι Zero Gravity με Βλασόπουλο, Τάγαρη και Καζακίδη να βάζουν από 4 πόντους, προηγούνταν με 12 – 8 των Τεμπελαχανάδων που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μακαρίτη με 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ κυρίως με Μακαρίτη, Μητρούση και Κονοφάο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Βλασόπουλος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι με τέσσερα τρίποντα και ο Καζακίδης(10) δεν πιανόταν στον αιφνιδιασμό. Σκορ ημιχρόνου 36 – 24.

Στην τρίτη περίοδο βλέπαμε το ίδιο έργο. Οι Gravity κρατούσαν εύκολα την διαφορά με το Βλασόπουλο να πετυχαίνει ακόμα 7 πόντους και βοήθειες από Αλιμπέρτη , Γκιώνη και Τάγαρη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Μακαρίτης με 7 και Λέσκος με 4 άφηναν ακόμα ανοιχτό το ματς(48-38).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι παίρνοντας φωτιά από την περιφέρεια με τρίποντα από Βλασόπουλο 2, Αλιμπέρτη και Καζακίδη,τελείωσαν ουσιαστικά με την υπόθεση νίκη ενώ για τους Τεμπελχανάδες Μητρούσης(8) και Τσιαούσης (4) μείωναν στο τελικό 66 – 52.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλασόπουλος με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πύρρος Μητρούσης με 14 ποντους.

Οι Gravity είχαν 17/33 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 5/17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Τεμπελ είχαν 17/42 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Zero Gravity (Γκιώνης): Τάγαρης 9(11ρ.), Αλιμπέρτης 3(8ρ.), Γκιώνης 2 (9ρ.), Παπαγεωργίου 2, Δεμέτσιχας, Καζακίδης 21(3ας.), Βλασόπουλος 29 (6ρ.).

Τεμπελχανάδες(Κονοφάος): Καραγεώργος, Μητρούσης 14, Λέσκος 4, Τσιαούσης 7 (6ρ.), Γ. Καραγεώργος 5, Μακαρίτης 19, Δημαράς, Κονοφάος 3, Ανδρικόπουλός.

Τι μας άρεσε: Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα!