28/09/2024
Aladalon 7 17 4 12 - 40 -
Space Hellas 9 11 13 12 - 45 -

Με πίστη στο πλάνο του κόουτς η Space!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματα μετά την πάροδο τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών. Ο Γυρούκης με τον Αργυράκη έκαναν σεφτέ για τους κόκκινους, οι οποίοι πληγώθηκαν από τα μακρινά σουτ του Σακογιάννη, και εν τέλει έμειναν πίσω στο σκορ, χάρη στη προσπάθεια του Κασνέση και του Καραχάλιου, 7-9.

Ο Μελανοφρύδης μπήκε καυτός στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέτυχε έντεκα πόντους στο πεντάλεπτο και έδωσε προβάδισμα στους κόκκινους! Οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ το πάνω χέρι, ο Ελευθερίου και ο Αναστασόπουλος έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν το ματς για τη Space, 20-20, αλλά ο Μένεγας καθόρισε το σκορ της δεύτερης περιόδου, 24-20.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, τρέχοντας ένα 6-0 σερί και περνώντας παροδικά μπροστά, 24-26. Στο στρατόπεδο των Aladalon, ο Μελανοφρύδης και ο Μαρκοπουλιώτης τράβηξαν επιθετικά το κουπί, τα πρώτα σημάδια κούρασης όμως άρχισαν να εμφανίζονται, με αποτέλεσμα η Space να μπει σε θέση οδηγού, μετά το τρίποντο του Σακογιάννη, 28-33.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες εστίασαν στην άμυνα και συνέχισαν να... ματώνουν για να βάλουν καλάθι. Ο Μελανοφρύδης συνδέθηκε για τους Aladalon, ωστόσο φάνηκε να είναι το τελευταίο τους χαρτί, καθώς τα καλάθια δια χειρός Καλογερόπουλου, Ηλιόπουλου και Σακογιάννη ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη πρώτη νίκη στη σεζόν στην ομάδα του κοουτς Ντουμάνη!

Novibet MVP για τη Space αναδείχτηκε ο Γιάννης Ηλιόπουλος με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Aladalon ξεχώρισε ο Περικλής Μελανοφρύδης με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 2, Αργυράκης 2, Γυρούκης 3, Μαρκοπουλιώτης 7, Μένεγας 4, Μελανοφρύδης 22.

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 7, Αράπογλου 2,  Ελευθερίου 4, Ηλιόπουλος 4, Καλογεράκος 8, Καραφώτης, Καραχάλιος 7, Κασνέσης 2, Παλιοκώστας, Παπακώστας, Σακογιάννης 11.

Τι μας άρεσε: Η υπομονή στην επίθεση της Space!