24/09/2024
Hoston Celtics 19 8 2 17 - 46 -
Anatolians Jazz 11 13 12 15 - 51 -

Με πλοηγό την άμυνα τους εJazzαν

Με καλή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο οι Anatolian Jazz πήραν τη νίκη με 46-51 επί των Hoston Celtics. Στην 1η περίοδο οι Hoston Celtics είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα. Και οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό αλλά η άμυνα των "Κελτών" έκρινε στις λεπτομέρειες το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε υπέρ τους με 19-11.

Η 2η περίοδος ήταν κάπως διαφορετική καθώς οι Anatolian Jazz πίεσαν και μείωσαν σημαντικά τη διαφορά, σε ένα δεκάλεπτο όπου και οι δύο άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Παρόλα αυτά στο τέλος του δεκαλέπτου δεν έκαναν την ολική ανατροπή καθώς στον ήχο της κόρνας οι Hoston Celtics ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι αλλά με μικρή διαφορά (27-24).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν αποκλειστικά υπέρ των Anatolian Jazz. Με πλοηγό τη σχεδόν απόλυτη άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόλις 2 πόντους, έκαναν την ολική ανατροπή και πέρασαν μπροστά.  Τα περάσματα δεν βρέθηκαν από τους Hoston Celtics σε συνδυασμό με τις έξυπνες και ήρεμες επιθέσεις των Anatolian Jazz έφεραν το 29-36 στο κοκκίνοσμα του ταμπλό.

Η τελευταία περίοδος είχε σχετική ισορροπία οπότε δεν άλλαξαν οι καταστάσεις. Παρά την καλή εμφάνιση των Hoston Celtic, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν απόλυτα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Anatolian Jazz να παίρνουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 46-51.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Δούγιας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από την πλευρά των Hoston Celtics ξεχώρισε ο Βασίλης Γκουτζαμάνης με 10 πόντους και ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Αργυρός 7 (2), Βεργίδης 6 (2), Γκουτζαμάνης 10, Καϊμακάκης 0, Καλλασίδης 0, Παπαδόπουλος 8, Παπασιώτης 15 (1), Τσινάρης 0

Anatolian Jazz: Αλεξιάδης 3, Βαφειάδης 8 (2), Δούγιας 14, Οδοντίδης 4, Παρισάκης 4, Πατελίδας 4, Χ"εμμανουήλ Δ. 0, Χ"εμμανουήλ Χ. 14 (2)