14/11/2022
ThunderDogs 21 18 15 18 - 72 -
Στιφάδο Bulls 27 19 13 17 - 76 -

Με πολύ κόπο οι Στιφάδο Bulls!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Στιφάδο Bulls στο πρωτάθλημα, καθώς για την όγδοη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν δύσκολα τους ThunderDogs με 72-76 στο κλειστό του Περιστερίου!

Από πολύ νωρίς οι Στιφάδο Bulls πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με τρία τρίποντα του Πρόκου, 7 πόντους του Ρωμοσιού, 5 του Καραβασάνη και 4 του Τσελεμπή, προηγήθηκαν με 21-27. Ο Αθηναίος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 5 είχε ο Σεφέρης και ένα τρίποντο ο Παπαγεωργίου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Πρόκου, 6 πόντους του Ρωμοσιού και τρίποντο του Καραβασάνη, η ομάδα του Χατζή έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 28-38, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 39-46. Τους ThunderDogs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Αθηναίος και Τσιρίγκας, με τον πρώτο να σκοράρει 9 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ThunderDogs ήταν καλύτεροι και με 7 πόντους του Σεφέρη και 6 του Αθηναίου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 50-50. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους "Ταύρους" σε θέση οδηγού με 54-59, χάρη σε 6 πόντους του Ρωμοσιού και 5 του Καραβασάνη. Σκορ τρίτης περιόδου 54-59!

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με ακόμη 12 πόντους του ασταμάτητου Αθηναίου και τρίποντο του Γιακιντζή, προσπέρασαν με 70-68, 2:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Στιφάδο Bulls ήταν ψύχραιμοι στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με δράστες στην επίθεση τους Παλτόγλου (10π), Νικολετάκη (4π)  και Πρόκο, έφτασαν στην αγχωτική νίκη με 72-76!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 23/56 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 17/20 βολές, 16/37 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 7 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Αθηναίος με 36 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 11/21 δίποντα και 3/7 τρίποντα, ενώ μάζεψε 19 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 0/2 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Αθηναίος 36 (3), Γιακιντζής 5 (1), Δημακαρέας 8, Παπαγεωργίου 4 (1), Σέργης, Σεφέρης 14, Τσιρίγκας 5 (1)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Καραβασάνης 13 (3), Μάλλης 2, Νικολετάκης 4, Πρόκος 20 (5), Παλτόγλου 12 (1), Πολίτης, Ρωμοσιός 19, Τσελεμπής 6

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των ThunderDogs!