19/02/2023
Iron Maidan 10 9 18 14 - 51 -
Miami Heets 16 21 9 22 - 68 -

Με πολύ τρέξιμο οι Miami Heets!

Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Miami Heets στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Iron Maidan με 51-68 στο Athens Sports Hall!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Miami Heets στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Δρίτσα, 5 του Ριζόγλου και έμμεσο τρίποντο του Ταγματάρχη, προηγήθηκαν με 10-16. Ο Παληγιάννης με 5 πόντους και ο Θοδωρής Μαλτέζος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 10 πόντους του Ριζόγλου, 4 του Πιτούλη και τρίποντο του Γιαννίρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 19-37. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Iron Maidan, παρά τους 7 νέους πόντους που πέτυχε ο Παληγιάννης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μαϊντανοί" έσφιξαν την άμυνά τους και με 9 πόντους του Μάινα, 5 του Παληγιάννη και 4 του Μίμη Μακρή, έριξαν την διαφορά στους 9, 37-46. Το συγκρότημα του Σάμιου διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Δρίτσας, Ριζόγλου και Τζουβανάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets πήραν εκ νέου μπρος και με δράστες στην επίθεση τους Ριζόγλου, Δρίτσα, Πιτούλη, Γιαννίρη και Τζουβανάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-68! Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παληγιάννης, Μίμης Μακρής, Θοδωρής Μαλτέζος και Άρης Μακρής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/19 βολές, 17/44 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/13 βολές, 14/39 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές και 8/12 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε. 4 λάθη. Betsson mvp των Miami Heets ο Ριζόγλου με 23 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Iron Maidan (Μαρινάκης Κ.): Γεράκος, Μάινας 12, Μακρής Α. 2, Μακρής Μ. 6, Μαλτέζος Μ., Μαλτέζος Θ. 8 (1), Μαρινάκης Κ., Παληγιάννης 23

Miami Heets (Σάμιος): Γιαννίρης 8 (2), Δεντάκης 2, Δρίτσας 14 (2), Μαρινάκης Γ. 2, Ριζόγλου 23 (5), Πιτούλης 11, Ταγματάρχης 3, Τζουβανάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός της συνάντησης!