29/09/2024
Λύκοι 10 11 7 15 - 43 -
New York Fix 8 8 9 7 - 32 -

Με πολύ ιδρώτα οι Λύκοι!

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες και να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Σάββας από τη μία και οι Καρακούσης, Παπαδόπουλος από την άλλη πήραν το μεγαλύτερο μέρος της επιθετικής ευθύνης των γηπεδούχων και των φιλοξενούμενων, με τους πρώτους εν τέλει να παίρνουν μικρό προβάδισμα, λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος, μετά το floater του Άρη, 10-8.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο. Ο Κουρούβανης ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των γηπεδούχων, ο Ιατρού ακολούθησε το παράδειγμα του, με αποτέλεσμα οι Λύκοι να προηγηθούν στο κλείσιμο του ημιχρόνου, παρά τα καλάθια δια χειρός Καλπακίδη, Κουτούζου και Πλατανίτη, 21-16.

Η αρμάδα του Σάββα φάνηκε να πατάει λίγο καλύτερα στο ξεκίνημα της επανάληψης, βρήκε σκορ με τον Κούβελα και τον Κουρούβανη και έχτισε μαξιλαράκι οκτώ πόντων. Τα τρίποντα του Καρακούση και του Χαμπεσή έδωσαν ανάσα στους Fix, αλλά ο Σάββας επανέφερε στους τρεις τη διαφορά, 28-25.

Ο Καλπακίδης ισοφάρισε το ματς στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκαλέπτου, ευστοχώντας για τρεις από τη γωνία, 28-28. Κουρούβανης, Ιατρού και Σάββας απάντησαν από την πλευρά των Λύκων, τρέχοντας ένα μίνι 9-0 σερί, για να έρθει ο Πάνιας και να στείλει στο συν 11 τη διαφορά, 39-28, συνθήκη που δε μπόρεσαν να ανατρέψουν οι Νεο-Υορκέζοι, με αποτέλεσμα η νίκη να πάει στους Λύκους!

Novibet MVP για τους Λύκους αναδείχτηκε ο Άρης Σάββας με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Fix ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καρακούσης με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 2, Ιατρού 13, Καχριμανης, Κούβελας 5, Κουρούβανης 9, Πάνιας 2, Σάββας 10, Χαροκόπος 2.

New York Fix (Σείζης): Καλπακίδης 7, Καρακούσης 7, Καλέτσος, Κουτούζος 1, Μπάρλας 1, Παπαδόπουλος 9, Παύλου 1, Πλατανίτης 2, Σείζης, Χαμπεσής 3, Ψαριανός 1.

Τι μας άρεσε: Οι καλές άμυνες εκατέρωθεν!