20/12/2021
Greek Freaks 5 5 16 10 - 37 -
Delicatoi 14 6 9 8 - 36 -

Με… ψυχή οι Greek Freaks!

Οι Greek Freaks πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο ΣΕΦ, καθώς οι Delicatoi αν και καλοί στο περισσότερο μέρος του αγώνα, μη έχοντας την συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά όμως, δεν άντεξαν και υπέκυψαν με τελικό σκορ 37-36.

Με διάθεση να παίξουν όμορφο και… μυαλωμένο μπάσκετ μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ οι δύο ομάδες, με τους Βρακά από τη μία και Σκάγκο από την άλλη να αναλαμβάνουν οργανωτικά τις επιθέσεις, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-14 για τους φιλοξενούμενους, έπειτα από καλάθι του Παπαχαραλάμπους.

Έπεσε ο ρυθμός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τον Τσαμπαρλή να προσπαθεί για Freaks, αλλά να μη μπορεί να μειώσει κάτω από το 10-20, με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Δύο γρήγορα καλάθια από Τσαμπαρλή και Σύλλα έδωσαν… πνοή στους Greek Freaks, οι οποίοι με σερί 10-0 και πίεσαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προέβησαν σε αρκετά λάθη, χάνοντας το μομέντουμ που είχαν πάρει υπέρ τους στην δεύτερη περίοδο, με τον Σκάγκο να είναι εξαιρετικός και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-29, έπειτα από τρίποντο του Θεοχάρη κοντά στη λήξη.

Καταπληκτικό στην εξέλιξή του και το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι Delicatoi πήραν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του, με τους Freaks να επανέρχονται και να υπερκαλύπτουν τη διαφορά αυτή, με τον Προκάκη να εκτελεί και να ηγείται της ανατροπής, με τελικό σκορ 37-36!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σκάγκος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/41 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 2/11 βολές, 41 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/39 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Greek Freaks (Προκάκης): Σκάγκος 13, Προκάκης 6, Υφαντόπουλος 4, Τσαπαρλής 4, Σύλλας 4, Ιωαννίδης 3, Καπατσώρης, Θεοχάρης 3.

Delicatoi (Αυγουλής) : Βρακάς 9, Παπαχαραλάμπους 6, Μαλακατές, Αυγουλής, Γουλανδρής 8, Σκλάβος 13 (19 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η… ψυχή που έδειξαν οι Freaks!