22/09/2024
Blue Ballers 11 12 10 12 - 45 -
Alimos Leopards 14 10 13 7 - 44 -

Με ψυχή οι Blue Ballers!

Όμορφα μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, καθώς στο παρκέ το ταλέντο ήταν μπόλικο και η διάθεση για γρήγορο μπάσκετ. Παπαδημητρακόπουλος και Βλάχος ήταν στα... καλύτερά τους τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-14 για αυτούς, καθώς ο Αποσκίτης δεν ήταν αρκετός για να ανατρέψει το σκορ. Μετά ήταν υπόθεση... Τζιράρκα! Οι φιλοξενούμενοι άφησαν στον ταλαντούχο φόργουορντ την υπόθεση σκορ, οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να βάζουν και το ημίχρονο έκλεισε στο 23-24 για Leopards, με τον Ξυλογιαννόπουλο να μειώνει.

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασαν οι Blue Ballers στο δεύτερο μέρος, με τους Αλεβιζάκη και Μελισσηνό να τραβούν τους υπόλοιπους σε απόδοση, το παιχνίδι να γυρίζει και πλέον την κούρσα να την... οδηγούν οι γηπεδούχοι, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 33-37 όμως, καθώς ο Σαλακάς με τριποντάρα το γύρισε! Εκεί είναι όμως η ψυχή, εκεί η ψυχραιμία και οι σωστές επιλογές, με τους Blue Ballers να τα συνδυάζουν όλα αυτά και να επικρατούν δίκαια με σκορ 45-44, σε ένα φινάλε τρομερό!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Αλεβιζάκης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θανάσης Τζιράρκας με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κοψίματα, 2 λάθη.

Blue Ballers (Αποσκίτης): Αλεβιζάκης 11, Αποσκίτης 20, Μελισσηνός 2, Ξηνταράκος 6, Ξυλογιαννόπουλος 6, Χαλιάσος.

Alimos Leopards (Σαλάκας): Αλεξάκης 2, Βλάχος 4, Καρύδας 2, Παναγιωτάκης 3, Παπαδημητρακόπουλος 7, Σαλάκας 3, Σταυρόπουλος, Τζιράρκας 23.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!