21/11/2022
Reload 20 14 14 25 - 73 -
ThunderDogs 23 16 14 22 - 75 -

Με ψυχή χιλίων λεόντων οι Thunderdogs!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Athens Sports Hall στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Elite, οι Thunderdogs κόντρα και σε όλους και σε όλα πήραν μια σπουδαία νίκη στην εκπνοή της αναμέτρησης κόντρα στους Reload με σκορ 73-75 . Η ομάδα του Παπαγεωργίου  αναρριχήθηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τους Brazzers με ρεκόρ 3-6, αφήνοντας πίσω το γκρουπ των τεσσάρων ομάδων που κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό. Την επόμενη αγωνιστική οι Thunderdogs θα υποδεχτούν τους New World Fix, με σκοπό να πετύχουν ακόμη μια νίκη στο άκρως απαιτητικό πρωτάθλημα της Elite League. Οι Reload παρουσιάστηκαν με αρκετές απουσίες, επέστρεψαν από το μείον έντεκα που βρέθηκαν στα τέλη του ημιχρόνου, χωρίς όμως να καταφέρουν να αποφύγουν τη τέταρτη ήττα στη λίγκα. Οι ομάδα του Ορέστη υποχώρησε στην 5η θέση, στην οποία συγκατοικεί με τα Paliagoura και τη Deportivo, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τους Harlems . Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την σπουδαία αναμέτρηση

Οι πρώτες στιγμές  αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, με τις δύο ομάδες να συνδέονται με χαρακτηριστική ευκολία με το καλάθι και τους Thunderdogs να κλείνουν τη περίοδο στο συν τρία με σκορ 20-23 .Ο Σεφέρης(4π) οργάνωνε και συνάμα σκόραρε με απόλυτη επιτυχία, ο Αθηναίος(4π) πλήγωνε τον αντίπαλο από το ζωγραφιστό, ενώ πολύτιμη ήταν η ο βοήθεια του Πίνα(3π) έξω από τη γραμμή των 6,75 . Στην αντίπερα όχθη ο Ορέστης(10π) πραγματοποίησε μια ‘’one man show’’ εμφάνιση, βοηθώντας τους Reload να μείνουν κοντά στο σκορ  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παπαγεωργίου και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Τσιρίγκα(4π), Πίνα(3π) και Δημακαρέα(3π) να ηγούνται των προσπαθειών τους αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους έντεκα πόντους, 28-39. Ωστόσο οι Reload αντέδρασαν και με έξι αναπάντητους πόντους κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο μείον πέντε με σκορ 34-39. Ο Πανταζής σε αυτό διάστημα πέτυχε 4 πόντους, ενώ οι Γουρνάς, Λιλής και Σαραντόπουλος είχαν από 2 .

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από τα από αποδυτήρια αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Οι Δημακαρέας(6π) και Τσιλίγκας(3π) πρόσφεραν πολύτιμους πόντους έξω από τη γραμμή των 6,75 και συνεπικουρούμενοι από τον Παπαγεωργίου(3π) κατάφεραν να οδηγήσουν τους Thunderdogs στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση ισχύος με σκορ 48-53. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Λιλής προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει την ομάδα του εντός παιχνιδιού, τελειώνοντας το διάστημα αυτό με 7 πόντους.

Τα όσα διαδραματίστηκαν στη τέταρτη περίοδο στο κλειστό του Athens Sports Hall είναι και ο λόγος που αγαπάμε αυτό το άθλημα. Οι Reload με δεκατρείς πόντους σε τρία λεπτά έφεραν τούμπα το παιχνίδι, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση με σκορ 62-57. Οι εφτάψυχοι Thunderdogs απάντησαν και ανέκτησαν τα ηνία στην αναμέτρηση, 70-71, για να φτάσουμε στα τελευταία δεκαπέντε δευτερόλεπτα του αγώνα, τα οποία αποτέλεσαν διαφήμιση για το άθλημα. Ο Δημακαρέας με ένα εκπληκτικό προσωπικό καλάθι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του. Ο Λουφόπουλος με τον guard των φιλοξενούμενων κρεμασμένο πάνω του έφερε την αναμέτρηση στη απόλυτη ισορροπία, για να έρθει ο Πρισιμιτζάκης στην εκπνοή του αγώνα να δώσει μια παλληκαρήσια και συνάμα δίκαιη νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 73-75.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Δημακαρέας με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Πανταζής είχε 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Thunderdogs είχαν 18/43 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι Reload  είχαν 20/40 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 15/26 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη .

Reload(Περιβολάρης): Γουρνάς 6, Καραγκούνης 1, Λιλής 11, Λουφόπουλος 23, Ορέστης 15, Πανταζής 9, Σαραντόπουλος 8.

Thunderdogs(Παπαγεωργίου) : Αθηναίος 6, Γιακιντζής, Δημακαρέας 18, Κάτσας, Πίνας 8, Παπαγεωργίου 11, Πρισιμιτζάκης 9, Σέργης 3, Σεφέρης 8, Τσιρίγκας 12  .

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Thunderdogs από τη στιγμή που έμειναν πίσω, αλλά και μετά τα όσα συνέβησαν στο εσωτερικό τους κατά τη διάρκεια του ταιμ-αουτ !