25/09/2022
LazerWolves 18 15 13 6 - 52 -
Phoenix Bums 14 17 10 8 - 49 -

Με ψυχή και πάθος οι Lazers!

Παίζοντας ψυχωμένα και παθιασμένα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Lazers πήραν σπουδαία νίκη με 52-49 απέναντι στους Phoenix Bums για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπήκαν δυναμικά οι Lazers, καθώς με τρίποντες «βόμβες» του Κατσαλή και δίποντα του Ασημομύτη προηγήθηκαν στο 10’ με 18-14. Ύστερα από το νωχελικό τους ξεκίνημα, οι Bums άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να σκοράρουν με τους Μοσκόφογλου, Λάσπα και Χαριτόπουλο.

Παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα, οι Bums κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν κι άλλο, αλλά να προσπεράσουν κιόλας με 30-27, χάρη στους Γόντικα, Μοίρα και Φρέρη. Ο Κατσαλής εμφανίστηκε και πάλι στο κατάλληλο σημείο και σε συνδυασμό με την βοήθεια του Δημητρακόπουλου, οι Lazers προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 33-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Lazers έβγαζαν αντίδραση κάθε φορά που οι «πορτοκαλί» τους απειλούσαν. Με τον Ασημομύτη να «ντύνεται»… Κατσαλής και τον Βέλλη να κατευθύνει τους συμπαίκτες του. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το υπέρ τους 46-41 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι Lazers ωστόσο βρέθηκαν ευνοημένοι από την εξέλιξη αυτή και με επιμέρους σκορ 6-8 κατάφεραν να φτάσουν δύσκολα στη νίκη με 52-49. Οι Bums έφτασαν κοντά στο να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όμως ο Μοίρας σε νεκρό χρόνο αστόχησε.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ασημομύτης με 18 πόντους (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/38 δίποντα (39%), 5/22 τρίποντα (23%) και 7/8 βολές (88%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/53 δίποντα (28%), 4/19 τρίποντα (21%) και 7/12 βολές (58%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βέλλης 2, Μοσχάκης, Ασημομύτης 18 (1), Δημητρακόπουλος 11 (1), Κατσαλής 19 (3), Μαλισιόβας 2, Αντωνακόπουλος

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Χαριτόπουλος 5, Γόντικας 7, Κοβάτσος 2, Μοσκόφογλου 10 (11 ριμπ.), Λάσπας 6, Καδάς, Βοντετσιάνος, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 11 (2), Φρέρης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η δύναμη και το πάθος που έβγαλαν οι Lazers στο παιχνίδι τους.