27/04/2023
Brazzers 14 8 15 14 - 51 -
Στιφάδο Bulls 14 16 13 17 - 60 -

Με Reload στα ημιτελικά οι Στιφάδο Bulls!

Το βράδυ της Πέμπτης στο ΓΣΠ οι Στιφάδο Bulls διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Brazzers με 51-60, τσεκάροντας το εισιτήριο και για το φετινό Final 4 της Elite League. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά οι Reload, που σκούπισαν τη σειρά με τους NWF και ετοιμάζονται για την υπέρβαση. Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησαν τη σεζόν οι Brazzers, παρουσιάζοντας αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο και στα δύο παιχνίδια, παρά τις κομβικές τους απουσίες. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Παπαϊωάννου (6π.), Χαλκιόπουλος (5π.) και Γιοβάνης (3π.) τράβηξαν κουπί για τους τυπικά γηπεδούχους Brazzers, ενώ οι Στιφάδο απάντησαν με Πρόκο (5π.), Χριστόπουλο (4π.), Παλτόγλου (2π.) και Καττή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Στιφάδο ήλεγξαν το ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με double-score 8-16 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Πρόκο (8π.), Τσελεμπή (4π.), Καττή (2π.) και Καραβασάνη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Brazzers υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Σαμπάνη (4π.), Παπαϊωάννου (2π.) και Γιοβάνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 22-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Brazzers παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά, με τον Χαλκιόπουλο (7π.) να κάνει τη διαφορά σε αυτό το διάστημα. Οι Στιφάδο προσέθεσαν στην εξίσωση τον Μπουρούση (8π.), ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Παρθένης (3π.), Πρόκος (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brazzers πάλεψαν για την ανατροπή, με τους Χρόνη (6π.), Παπαϊωάννου (4π.), Χαλκιόπουλο (2π.) και Βαρθολομαίο (2π.) να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια. Οι Στιφάδο, ωστόσο, είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν σωστά την κατάσταση και με  Μπουρούση (8π.), Καραβασάνη (4π.) και Πολίτη (3π.) να σκοράρουν στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στην νίκη-πρόκριση.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzers είχαν 14/39 δίποντα, 7/33 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Στιφάδο Bulls είχαν 19/49 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 15 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαιωάννου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 μπλοκ και 5 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Brazzers (Βαρθολομαίος) : Αμπάζογλου 2, Βαρθολομαίος 2, Γιοβάνης 7 (1), Παπαιωάννου 14 (2), Σαμπάνης 6, Χαλκιόπουλος 14 (2), Χρόνης 6 (2).

Στιφάδο Bulls (Παγουλάτος) : Ζαχάρος, Καραβασάνης 6, Καττής 4, Μπουρούσης 18 (1), Παλτόγλου 2, Παρθένης 3, Πολίτης 3 (1), Πρόκος 15 (3), Τσελεμπής 5, Χριστόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Κάποιες εξαιρετικές φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.