14/02/2022
N.A. 99ers 7 9 14 20 - 50 -
Mandra Heat 14 13 19 21 - 67 -

Με σαΐτα τον Δρίβα η Mandra Heat!

Το βράδυ του Σαββάτου, 12 Φεβρουαρίου, στο Basketaki Arena, η Mandra Heat παρά τις μεγάλες απουσίας τις, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με μπροστάρη την σαΐτα που λέγεται Θανάσης Δρίβας, επικράτησε σχετικά εύκολα απέναντι τους νεολαίους NA 99ers με 50-67!

Οι NA μπήκαν με πολύ διάθεση στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4 πόντους του Κουρεμένου και δίποντο του Δημάδη, αλλά στην συνέχεια η Mandra ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με τον Δρίβα να οδηγεί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Μώλο να ακολουθεί με 4, πήρε προβάδισμα με 7 – 14.

Η Mandra κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και τα ριμπάουντ και στην δεύτερη περίοδο. Ο Τουμπανάκης έβγαζε πολύ ενέργεια στην άμυνα, και με τον Μώλο να είναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους, τον Μπιτζιλέκη να βάζει ένα τρίποντο και τους Δρίβα και Ατματζίδη να προσθέτουν ένα καλάθι, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 16 – 27. Για τους 99 που δεν μπορούσαν να ρολάρουν, ο Καζάκος ήταν πρώτος σκόρερ με 6 πόντους και ο Γιαννόπουλος ακολούθησε με 3.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς με τον Καζάκο να έχει 6 πόντους και τους Δημάδη με 5 και Γιαννόπουλο με τρίποντο να τον ακολουθούν. Οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν πάντα την απάντηση. Ο Μπιτζιλέκης οδηγούσε την επίθεση των Κόκκινων με 7 πόντους και μαζί με τον αέρινο Δρίβα να βάζει 6, κρατούσαν διψήφια διαφορά (30 – 46).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό, με μεγάλο επιμέρους σκορ(20-21), αλλά την τελική έκβαση να μην αλλάζει. Οι NA πάλευαν να μειώσουν με τον Δημάδη να είναι εντυπωσιακός με 11 πόντους και τους Καθάριο και Καζάκο να ακολουθούν με 4, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν περιθώρια αντίδρασης! Ο Μώλος έκανε πάρτυ στην ρακέτα με 7 πόντους και αλλεπάλληλα ριμπάουντ, Μπιτζιλέκης και Δρίβας με 5 πόντους έκαστος κρατούσαν σταθερά ψηλά την διαφορά , με το τελικό 50 – 67 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Δρίβας με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καθάριος με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι 99 είχαν 18 / 36 δίποντα, 3 / 27 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Η Mandra είχε 19 / 40 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 14 / 26 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

NA 99ers(Καζάκος): Καζάκος 16, Αργυρίου, Γιαννόπουλος 6, Κουρεμένος 4, Καθάριος 5(7ρ.), Λουκαΐδης 3(8ρ.), Δημάδης 16.

Mandra Heat(Μπιτζιλέκης): Τουμπανάκης 7(18ρ.) Ατματζίδης 6, Δρίβας 19(7ας.), Μώλος 19(12ρ.), Τσιάβος, Μπιτζιλέκης 16(5ας.).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα και ο αφανής ήρωας των νικητών Αριστείδης Τουμπανάκης.